newssmartfonysprzęt

Nokia ogłasza plany licencjonowania swej marki

Mimo odsprzedania Microsoftowi praw do zarządzania swą flagową linią smartfonów, Nokia zachowała przy sobie prawdopodobnie najcenniejszą część swego dorobku: markę. Według obliczeń analityków, logo fińskiej firmy zajmuje obecnie 98 miejsce w rankingu najbardziej wartościowych symboli biznesowych świata, co oznacza, że samo z siebie wciąż może przynosić jej całkiem konkretne zyski. Jak zapowiedział prezes Nokia Technologies, Ramzi Haidamus, dawny gigant zamierza odsprzedawać licencje na wykorzystywanie swej marki w urządzeniach innych producentów.

Zgodnie z dokumentem opublikowanym na oficjalnej stronie Nokii, jest ona zainteresowana nawiązaniem współpracy z firmami ze zbliżonych sektorów rynku, mogących wyprodukować gadżety przypominające faktyczne urządzenia z jej stajni. Co ciekawe, Haidamus nie wyklucza, że kooperacja ta obejmie w przyszłości także branżę smartfonów, ale z uwagi na treść głośnego porozumienia z Microsoftem, z pewnością nie dojdzie do tego przed końcem 2016 roku. Jak zaznacza szef działu technologicznego Nokii – ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie ogłoszona dopiero po upływie tego terminu.

Według obecnych planów firmy, w najbliższych miesiącach będzie ona przyjmować wyłącznie korzystne finansowo propozycje współpracy bądź użyczenia nazwy urządzeniom posiadających realny związek z jej marką. O jakim sprzęcie konkretnie mowa? Tego na razie nie wiadomo, ale sytuacja powinna rozjaśnić się już w nadchodzących tygodniach, bowiem według Haidamusa, Nokia chce przyjrzeć się pierwszym ofertom tego typu już w bieżącym kwartale.

Co z pewnością godne zauważenia, podupadły gigant pragnie też czerpać dochody z użyczania firmom swej wiedzy i doświadczenia w produkcji urządzeń oraz z udostępniania im swoich patentów. Jak przypomina Engadget.com, w całym obecnym roku zastrzegła ona aż 914 rozwiązań dotyczących gadżetów różnego typu.

Niewykluczone, że czegoś więcej dowiemy się już w trakcie jutrzejszej konferencji „What’s Next”, na której mamy poznać garść informacji dotyczących najbliższej przyszłości Nokii. Czekamy.

Źródło: Engadget.com

podobne treści