newssmartfony

Nokia oficjalnie uśmierciła Symbiana

Symbian przechodzi do historii. Nokia wydała wczoraj specjalne oświadczenie, w którym poinformowała, że smartfon 808 jest oficjalnie ostatnim urządzeniem tej firmy pracującym pod kontrolą podstarzałego OS-u. It’s time to say goodbye…

Co tu dużo mówić – nie ma chyba na świecie żadnego maniaka technologii, który byłby zaskoczony taką, a nie inną decyzją Nokii. Kto wie, czy nie podjętą nawet odrobinę za późno. Ogłoszona już w 2011 roku koncentracja na produktach z Windowsem Phone na pokładzie prędzej czy później musiała doprowadzić do śmierci nie do końca odnajdującego się nowoczesnych realiach, prawie 15-letniego OS-u. No i cóż – stało się. Przejście możemy już chyba uznać za zakończone – Symbian, który jeszcze w 2010 roku był najpopularniejszym OS-em mobilnym na świecie, dziś dysponuje niewielką, zaledwie 2,6% częścią tortu rynku smartfonów. To za mało, by ktokolwiek zamierzał wykładać pieniądze na jego dalszy rozwój.

Tak o jego porzuceniu, dość krótko, mówi sama Nokia:

Nokia 808 PureView, model, który ukazał się na rynku w połowie zeszłego roku i który stanowi  swoistą wizytówkę firmy w segmencie mobilnej fotografii, jest ostatnim smartfonem z systemem mobilnym Symbian naszej produkcji.

Szkoda. Odstawiając na bok wszelkie prywatne upodobania – na naszych oczach umiera właśnie kawał historii nowoczesnego rynku urządzeń mobilnych. Historii, która narodziła się wskutek podpisanego w 1998 roku porozumienia między Nokią, Ericssonem, Motorolą i Psionem. A kończy się właśnie dziś.

R.I.P.

podobne treści