newssmartfony

Nokia i Symbian na szczycie list sprzedaży firmy Gartner

Pomimo agresywnej kampanii marketingowej Apple’a, iPhone 3G wciąż jest mniej popularny niż telefony z systemem Symbian. Jak podaje doroczny raport firmy Gartner, telefony z systemem spod znaku jabłka są dopiero na trzecim miejscu, za wspomnianym Symbianem i BlackBerry.

Udział iPhone’a rośnie szybko (z 8,2% w 2008 r. do 14,4% w 2009.), ale wciąż daleko im do Symbiana (46,9%). Android też radzi sobie nieźle (wzrost z 0,5% do 3,9% w ciągu roku). Co nie jest zaskoczeniem, Windows Mobile zdecydowanie spada (z 11,8% do 8,7%).

Jeśli chodzi o marki telefonów, wciąż najlepiej radzi sobie Nokia, której udział w rynku spadł tylko o 2.2%. Fiński gigant musi jednak uważać na Samsunga i LG, których udział wzrósł o odpowiednio 3,2% i 1,7%.

Tak się miały sprawy w zeszłym roku. Jak będzie w tym? Rynek może spodziewać się silnych wstrząsów. Windows Mobile zapewne zwiększy sprzedaż wraz z wejściem na rynek Windows Mobile 7, a Motorola prawdopodobnie zwiększy popularność wraz ze wzrostem sprzedaży systemu Droid. Ale tego, jak będzie wyglądał rynek za rok, nikt nie przewidzi.[Kat Hannaford za Gartner i Hexus]

podobne treści