biznes

Nokia chce zainwestować 100 milionów dolarów w inteligentne samochody

Po przejęciu działu mobilnego Nokii przez Microsoft, fińska firma nie jest już co prawda producentem telefonów komórkowych, ale nie zamierza całkowicie zrezygnować z prac nad technologiami przeznaczonymi na rynek konsumencki. Jak donosi Bloomberg, Nokia zamierza zainwestować 100 milionów dolarów w technologie inteligentnych samochodów.

Finowie zamierzają zainwestować część pieniędzy, które uzyskali dzięki sprzedaży działu urządzeń mobilnych Microsoftowi, w start-upy zajmujące się rozwojem nowych technologii w branży motoryzacyjnej. Nokia już teraz, głównie dzięki posiadanej przez siebie firmie Navteq, która zajmuje się dostarczaniem map i rozwiązań nawigacyjnych, jest obecna na tym rynku, ale za pośrednictwem funduszu inwestycyjnego Nokia Growth Partners, który przeznaczy na ten cel 100 milionów dolarów, fińska firma zamierza zaznaczyć na nim swoją obecność jeszcze wyraźniej.

„Dostrzegamy innowacje, jakie powstają dzięki połączeniu mobilności i Internetu, a które wkraczają do przemysłu motoryzacyjnego. Tak jak kiedyś telefon komórkowy, tak dziś samochód staje się platformą, wokół której rozwijane są aplikacje i usługi,” stwierdził Paul Asel z Nokia Growth Partners.

Na razie nie wiadomo na jakich technologiach zamierza skupić się Nokia, ale jeśli kierownictwo fińskiej firmy rzeczywiście uważa samochody za kolejną platformę, będzie musiało zmierzyć się zainicjowanym przez Google Open Automotive Alliance oraz z CarPlay, za którym stoi Apple. A w takiej konfrontacji 100 milionów dolarów może nie być wystarczającą kwotą.

Zdjęcie: Flickr/lindseyshaver

podobne treści