news

Nikon D800 nie jest tym, na co czekaliście. Ale jest 36-megapikselowym potworem

Nowy Nikon D800 to imponujący aparat w cenie 3 tys. dolarów. Jednak to chyba nie to, na co czekali fani marki.

Czym nie jest: malutkim D4. Nie jest też kolejnym etapem po D700, który był tak  mały jak D3. To zupełnie inna rzecz. Bardziej przypomina niewielki D3x z olbrzymią 36,3-megapikselową matrycą “full-frame”.

Przeznaczony jest głównie dla fotografów studyjnych, ślubnych, wiedofilmowców, osób, które robią zdjęcia w stosunkowo kontrolowanym otoczeniu, które potrzebują zdjęć w ogromnej rozdzielczości – 7360×4912 pikseli. Jeśli lubisz snuć się z aparatem kanałami czy opuszczonymi tunelami, poszukaj czegoś innego. Mniejsze piksele (4,88 mikrona średnicy) są upchane na matrycy są mniejsze niż te z D4 (7,3 mikrona). Zakres ISO D800 rozpościera się od 100 do 6400, a można go też rozszerzyć do 25 600. To dużo mniej niż niewiarygodne 204 800 Nikona D4.

Chęć posiadania niewielkiego aparatu o bardzo dużej czułości jest powszechna i długie wyczekiwanie D800 było skoncentrowane właśnie na tym. Jednak jakiekolwiek rozczarowanie aparatem będzie miało pewnie związek właśnie z tym wyczekiwaniem, a nie z samym produktem. D800 robi wrażenie biorąc pod uwagę to, czym jest. Pytanie tylko, czy na to czekaliście.

D800 będzie dostępny w USA w marcu. Cena 3000 dolarów

Pełna recenzja na gizmodo.com [Nikon]

podobne treści

 • january.korpuskularny

  Ale o co chodzi w tym artykule? Jedyna informacja jaką udało mi się wyciągnąć, to taka, że pojawił się D800. Coś jeszcze ominąłem?

 • Bartek Ciszewski

  ja zrozumiałem, że miał być mały i poręczny, a jest duży za to z olbrzymią rozdzielczością

  to chyba jakiś hit miał być, nie znam się na aparatach

 • muszka_akzsum

  Cena robi wrażenie… A czasami warto po prostu podszkolić swoje umiejętności. Kliknąć w poradnik http://www.conowego.pl/porady/fotografowanie-zima-poradnik-4478/, przeczytać, a potem wprowadzić wszystko w życie i już! Nie potrzeba aż tak drogiego sprzętu :P

 • supermarker

  Ten artykuł to chyba nie to, na co czekali czytelnicy Gizmodo. Fani serwisu oczekiwali treściwej, sensownie zredagowanej notki o Nikonie D800.

 • katamaran

  D800 to jest to na co czekałem :)
  do tego tańszy niż się spodziewałem- 11k pln to rozsądna kwota- cena 1.5 obiektywu

 • cinciala.m

  Fascynujący artykulik:
  nie dość że błędy składniowe oryginału (angielskiego gizmodo) są pięknie skopiowane:
  The necessarily smaller pixels (4.88 microns across) crammed into the sensor are smaller the ones on the D4-> Mniejsze piksele (4,88 mikrona średnicy) są upchane na matrycy są mniejsze…

  to dodano jeszcze nowe:
  D700, which was like a tiny D3 ->
  D700, który był tak mały jak D3

  jeszcze trochę i „tłumacz google” będzie w robocie