fotonews

Nikon D3100 – co nowego w środku?

Na jesieni 2010 roku pojawi się nowy Nikon D310. Wraz z nim dwa smakowite kąski dla fotografów-amatorów: nagrywanie filmów w rozdzielczości 1080p i autofokus w trybie Live View.

Jak ważny jest autofokus podczas robienia filmów, wie każdy, komu kamera w aparacie nie ostrzyła ujęć podczas nagrywania. Mój przykład poniżej (konkretnie sekundy: 00:24, 00:45, 01:19). Jeżeli mamy czas i możemy na spokojnie przymierzyć się parę razy, żeby coś nakręcić, to pół biedy. Jeżeli mamy jedynie chwilę na zarejestrowanie czegoś ciekawego i wtedy fokus kamery wydaje się bujać w obłokach i zapominać, co miał teraz robić – wtedy widzimy, jak wiele można przy braku autofokusa stracić.  

D3100 będzie nagrywać we wspominanej rozdzielczości 1080p w trybie 24 klatek na sekundę w h.264. Wcześniejsze Nikony umiały jedynie rejestrować 720p i zapisywały ruchomy obraz w Motion JPEG. Wspominany autofokus pojawi się podczas nagrywania video i w trybie Live View (podglądu obrazu na ekraniku). To wszystko dzięki super szybkiemu procesorowi obrazu, który nazywa się Expeed2. 

D3100 będzie wyposażony w matrycę CMOS 14,2 megapiksela. Zakres ISO wyniesie od 100 do 3200 (z możliwością rozszerzenia do 12 800). Do tego 11-polowy autofokus i tryb priorytetu twarzy rozpoznający do 35 postaci. Nikonem D3100 zrobimy do 3 klatek na sekundę.  

Za 700 dolarów w zestawie znajdzie się także obiektyw 18-55mm f3.5-5.6 (znany choćby z Nikona D5000). Dostępność – jesień 2010 roku. 

podobne treści

 • tristisanima

  W tytule jest napisane, że pierwszy DSLR kręcący filmiki z autofocusem. Otóż nie. Pierwszym takim DSLR-em był Canon 5D markII, a później Canon 7D oraz Nikon D300s. Nikon D3100 jest więc czwartym modelem wykorzystującym tę technologię i drugim firmy Nikon. Nie wiem w takim razie skąd wzięło się to „pierwszy DSLR z autofocusem video”.

 • KermitZABA

  z niewiedzy się pewnie wzięło..

 • tewino

  a jednak nie masz racji. te aparaty nie maja opcji autofocus:)

 • tristisanima

  Tewino, no to się popisałeś. Weź ty poczytaj specyfikacje techniczne tych aparatów zanim coś napiszesz, bo tylko sie ośmieszasz.

 • tristisanima

  Ha zapomniałem jeszcze o Nikonie D3s, który to też posiada funkcję autofocusa w trybie video.

 • Rafał Tomański

  dzięki za uwagi – ja mam D5000, który stanowczo nie posiada dobrego fokusa (a już na pewno nie auto) podczas kręcenia filmów.
  spotkałem się z opiniami, że ten autofokus w modelach, o których mówi tristisanima jest zwyczajnie nieskuteczny. zobaczcie tekst Kena Rockwella na ten temat: http://www.kenrockwell.com/canon/5d-mk-ii/video.htm
  Pisząc o D3100 zrobiłem skrót myślowy, ale chodziło mi o to, żeby ta funkcja działała skutecznie.

 • KuglarzSnow

  i tu pojawia się kolejny świetny pomysł na kultowy wręcz cykl „co to jest”.
  mam na myśli znalezienie w sieci odpowiedniej fotki, która mogłaby posłużyć za temat do artykułu „co to jest” a treści kryłaby się odpowiedź : to jest skrót myślowy :-)!