wynalazki

Niezykły sposób na dodanie wydrukom 3D koloru

Hydrografika to metoda wodnego nanoszenia nadruku na trójwymiarowe elementy. Pozwala ona osiągnąć ciekawe efekty, ale ma jedną wadę – nie jest dokładna, co zwykle ogranicza jej zastosowanie do nakładania powtarzających się wzorów. Naukowcy z chińskiego Zheijiang University opracowali jednak metodę, która pozwala w bardzo dokładny przyozdobić w ten sposób obiekty wydrukowane w 3D.

Choć nie musi się ona ograniczać tylko do wyników pracy drukarek. U jej podstaw leży bowiem matematyczny model zachowania położonej na wodzie folii z nadrukiem podczas zanurzania obiektu w cieczy. Dzięki temu, że przed nałożeniem wzoru, przy pomocy czujników Kinecta tworzony jest dokładny model danego przedmiotu, można przy pomocy matematycznego modelu sprawdzić, jak wzór ten będzie przylegał do obiektu. Następnie grafika edytowana jest w taki sposób, by idealnie odpowiadać tym miejscom, w których ma znaleźć się na przedmiocie. Za zanurzenie obiektu odpowiada mechaniczne ramię, więc cały proces przebiega dokładnie tak, jak zostało to zaplanowane.

W porównaniu do wcześniejszych technik stosowanych w hydrografice pozwala to na dużo większą swobodę – można na przykład podzielić wzór w taki sposób, by został on ostatecznie naniesiony po kilku zanurzeniach, dzięki czemu można stosować tę metodę w przypadku bardzo skomplikowanych kształtów.

podobne treści