fotonews

Nieznane amazońskie plemię sfotografowane pierwszy raz

Samolot przelatujący nad amazońską dżunglą utrwalił na fotografiach
ludzi, którzy od wieku żyją pozbawieni kontaktu z innymi cywilizacjami.
Co o nich wiemy? Niewiele.

Budują domy z liści palmowych, malują ciała na czerwono sokiem barwnikiem annato znajdowanym w nasionach tropikalnego drzewa i nie przejmują ubraniami.

Never Before Seen Amazon Tribe Photographed for the First TimeSfotografowani najwyraźniej reagują z zaskoczeniem i zaciekawieniem na obiekt na niebie, ale nie panikują. Samolot znalazł się w okolicy, ponieważ władze Brazylii zwalczają nielegalną wycinkę lasu i zlecają monitorowanie okolicy.

Plemię mieszkające na zachodzie Brazylii, nieopodal granicy z Peru, prawdopodobnie należy do ludności posługującej się językami panoańskimi. Świadczą o tym fryzury mieszkańców wioski.

Zdjęcia wywołały wiele kontrowersji, szczególnie że w rękach jednego z chłopców widać maczetę, zaś na kamieniu leży garnek. Świadczy to jednak tylko o tym, że plemię handluje z innymi osadami i różne – bardziej i mniej „cywilizowane” – przedmioty krążą po dżungli.

Naukowcy uważają, że żyjące w izolacji plemię wywodzi się od Indian, którzy pod koniec XIX wieku schronili się przed amazońskim „boomem kauczukowym”, okresem bezwzględnego karczowania dżungli, któremu towarzyszyło wyżynanie miejscowej ludności. Ocaleli ludzie dobrze wiedzą o istnieniu ludzi dysponujących zaawansowaną technologią, ale od wielu pokoleń wybierają bezpieczne życie w izolacji. Nie zmienia to faktu, że są nas ciekawi. [Uncontacted Tribes, Wired]

podobne treści

 • Anonim

  Ta maczeta i coś wyglądającego jak miska czy garnek (na górnym zdjęciu) wyraźnie świadczy że jakiś tam kontakt mają ;)

 • czlowiek

  emaliowany garnek, tak tak, wpłaych innych cywilizacji na inne jest niunikniony

  www. morderswo.osobie.net

 • devilsky

  Tą wiadomość podali jakiś rok temu na polskich portalach informacyjnych…

 • Luceksobol

  Spiderman (pomalowany gość po prawej) juz zawitał do tej wioski niosąc szczęście i pokój tamtejszej ludności

 • misiek

  w tej rozdzielczości nie widać ajPodów i ajFonów, więc garnek będzie musiał posłużyć za dowód……

 • rgs

  Brawo Gizmodo wykopaliscie artykul sprzed ok 2 lat

 • zutencja

  Co do garnka to bardzo możliwe,że żaden członek plemienia nie miał styczności z tamtejszą „cywilizacją”.Wystarczyło wymienić się z plemieniem zewnętrznym.

 • zutencja

  rgs: nowe,nieznane dotąd plemiona w Amazonii są odkrywane co jakiś czas.Te już odkryte można z niemałą precyzją rozpoznać.

 • shrek18

  w 2:01 słychać strzały !

 • rgs

  Zutencja ty lepiej niecwaniakuj bo wyjdziesz na jeszcze wiekszego ignoranta… ten sam artykul te same zdjecia widzialem ponad 2 lata temu