naukapsychologia

Niewiele wystarczy, by mężczyźni zaczęli myśleć mniej składnie

Naukowcy z holenderskiego Uniwersytetu im. Radbouda w Nijmegen przeprowadzili badanie, z którego wynika, że mężczyźni już na samą myśl o pojawieniu się kobiet zaczynają osiągać gorsze wyniki w testach logicznego myślenia. Panie nie mają analogicznego problemu.

W eksperymencie wykorzystano test Stroopa, czyli metodę sprawdzania prędkości radzenia sobie z przetwarzaniem informacji. Badanie przeprowadzono przed i po zadaniu polegającym na czytaniu z ruchu warg osoby oglądanej przez kamerę internetową. Podczas tej części eksperymentu badanych proszono o bezgłośne mówienie do osoby, której nie widzieli. Ale zostali poinformowani, jakiej płci jest rozmówca i sądzili, że ktoś ich ogląda.

Kobiety osiągały takie same rezultaty przed i po niemej rozmowie. W przypadku mężczyzn, wyniki stawały się znacznie gorsze po tym, gdy otrzymali informację, że są obserwowani przez kobietę. Peszyło ich to, pomimo że żadnej kobiety ani nie widzieli, ani nie słyszeli.

Za drugim razem badanym powiedziano tylko, że będą rozmawiać z kimś przez kamerę, ale do tej rozmowy nie doszło. Pomimo tego, panowie poinformowani, że będą oglądani przez panie, znów zanotowali spadek wyników badań na prędkość i trafność reakcji. Zatem wystarczy sama świadomość, że mężczyzna zostanie poddany ocenie przez kobietę, by sprawić, że stanie się on roztargniony.

Wyjaśnienie tego zjawiska nie jest proste, ale naukowcy podejrzewają, że mężczyźni mogą być nieustannie wyczuleni na okazję do zdobycia partnerki. Chcą więc wypaść jak najlepiej, zabłysnąć. Skutek jest jednak dokładnie przeciwny.

Inne wyjaśnienie nie odwołuje się do pierwotnych popędów: być może panowie odczuwają społeczną (wyuczoną) presję, by olśniewać panie elokwencją, co sprawia, że część uwagi, którą mogliby poświęcić wykonywanej pracy, marnuje się na robienie wrażenia.

Czy wasze doświadczenia potwierdzają wyniki badań? Wystarczy jedna kobieta, by atmosfera spotkania w męskim gronie zmieniła się diametralnie? [Archives of Sexual Behavior, Scientific American, zdjęcie: Shutterstock]

podobne treści