ciekawostkinews

Niemiecki rząd nie przedłuży kontraktu z siecią Verizon w obawie przed podsłuchami NSA

Niemiecki rząd nie zamierza kontynuować współpracy z amerykańskimi firmami. Władze naszych zachodnich sąsiadów poinformowały media o odrzuceniu propozycji przedłużenia wygasającego w 2015 kontraktu na dostawę usług internetowych między częścią jego instytucji a jankeską siecią Verizon. Jak łatwo się domyślić, ruch ten został wykonany w związku z obawami prze działalnością szpiegowską służb wywiadowczych USA.

Decyzję o możliwie najszybszej zmianie dostawcy usług natury telekomunikacyjnej podjęło niemieckie federalne ministerstwo spraw wewnętrznych, który oświadczył, iż tamtejszy rząd zamierza położyć większy nacisk na kontrolę sieci komunikacyjnych wykorzystywanych przez jego poszczególne agendy. Żeby tak się stało, musiał on podjąć decyzję o rezygnacji ze współpracy z amerykańskim Verizonem, którego od przyszłego roku zastąpi rodzime Deutsche Telekom. Dzięki tego rodzaju posunięciu, wszystkie niemieckie instytucje dołączą do grona resortów priorytetowych, które od dawna nie mogły korzystać z usług telekomunikacyjnych oferowanych im przez zagraniczne firmy.

Według komentarzy niemieckich sprawozdawców, rząd Angeli Merkel już od dawna kwestionował sens przedłużania podpisanego w 2010 roku kontraktu z Verizonem i prawdopodobnie podjąłby podobną decyzję nawet bez wybuchu skandalu związanego ze szpiegowskimi rewelacjami Edwarda Snowdena. Doniesienia o nielegalnych podsłuchach NSA miały być więc po prostu kwestią, która przelała czarę goryczy, zmuszając niemieckie władze do wykonania o wiele dalej idących, bardziej drastycznych ruchów.

Wydaje się niemal pewnym, że władze naszych zachodnich sąsiadów odbiorą amerykańskim firmom możliwość nawiązywania w następnych latach współpracy z jego różnymi agendami. Możliwe konsekwencje afery stanowią zresztą w olbrzymie zmartwienie dla wielu firm zza oceanu, obawiających się, że – póki co jednorazowe – posunięcia Niemców przeobrażą się z czasem w europejski bądź nawet ogólnoświatowy trend. Co by nie mówić, ich niepokój nie jest pozbawiony prawdziwie realnych przesłanek.

Zobaczymy co przyniosą nam w tej sprawie kolejne, zapewne równie ciekawe miesiące.

Źródło: Engadget.com

podobne treści