internetWiadomość główna

Niemieccy hackerzy składają zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez rząd RFN

Chaos Computer Club (CCC), organizacja zrzeszająca niemieckojęzycznych hackerów „w białych kapeluszach”, wraz z International League for Human Rights (ILMR), złożyły dziś w niemieckiej prokuraturze generalnej zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez rząd kanclerz Merkel, który miał przyczynić się do tego, że NSA mogło szpiegować obywateli Niemiec.

Niemieccy hackerzy twierdzą, że kanclerz Angela Merkel, jej rząd oraz podlegające im służby (głównie niemiecki kontrwywiad BfV) wiedzieli o szpiegowskiej działalności NSA i GCHQ skierowanej przeciwko obywatelom Niemiec, tolerowali ją i nie zrobili nic, by ją powstrzymać. Swoje podejrzenia opierają oczywiście na podstawie dokumentów wyniesionych z NSA przez Edwarda Snowdena, które opublikowane zostały przez światowe media.

„Złożyliśmy zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa ponieważ mamy nadzieję, że dzięki temu prokurator generalny w końcu rozpocznie śledztwo w tej sprawie przeciwko rządowi Republiki Federalnej Niemiec,” twierdzi CCC.

Niemiecka prokuratura generalna od miesięcy „zastanawia się” nad możliwością rozpoczęcia śledztwa w sprawie inwigilacji NSA. Chaos Computer Club podsuwa więc prokuratorowi generalnemu paragrafy niemieckiego kodeksu karnego, które według nich zostały złamane przez kanclerz Merkel, ministra spraw wewnętrznych oraz tamtejsze tajne służby.

Podczas gdy niemiecki prokurator generalny będzie musiał zastanowić się, co zrobić z tym zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa, Prokuratura Generalna RP już od miesięcy wie, co robić z podobnymi pisemkami – już w listopadzie minionego roku prokurator generalny Andrzej Seremet stwierdził, że nie ma przesłanek do tego, by rozpoczynać śledztwo w sprawie inwigilacji obywateli Rzeczypospolitej przez NSA.

Zdjęcie: Der Spiegel

podobne treści