news

Niemcy rezygnują z atomu

Do 2022 roku wszystkie elektrownie atomowe u naszych zachodnich sąsiadów zostaną zamknięte. Obecnie istniejące reaktory mogą pokrywać w Niemczech aż 23 procent zapotrzebowania na prąd. Co je zastąpi?

Plan wycofywania reaktorów jądrowych pojawił się po katastrofie w Japonii, gdzie trzęsienie ziemi i tsunami doprowadziły do poważnego kryzysu i wycieku w elektrowni w Fukushimie. W Niemczech jest już osiem zamkniętych elektrowni. Jedna, w Krümmel, została zamknięta po pożarze i spięciu instalacji w 2009 roku. Pozostałych siedem zawiesiło działanie w marcu tego roku, po wieściach z Japonii. Potencjał wszystkich 17 elektrowni nie jest więc teraz wykorzystywany.

Niemiecki rząd ogłosił, że z funkcjonujących nadal dziewięciu reaktorów, sześć zostanie wygaszonych do 2021 roku, zaś trzy pozostałe – nowiusieńkie – będą zamknięte rok później.

Jaka jest alternatywa? Wspomina się o farmach wiatrowych, których jest już wiele na północy kraju, lecz trudno uwierzyć, by to „zielone” rozwiązanie wypełniło lukę po zamknięciu reaktorów.

Ponadto istnieją plany, by w ciągu dekady ograniczyć zużycie energii o 10 procent przez eksploatację bardziej oszczędnych maszyn. Będzie to łatwiejsze, jeśli do oszczędzania zachęci też rosnąca cena prądu związana z niewielką podażą. [BBC, Reuters, The Local]

podobne treści

 • c777

  To nie prawda, że Niemcy zaczęli planować wycofanie się z energii atomowej po Fukishimie!! :(

 • ciamciaramcia

  Polska wybuduje nowoczesne, bezpieczne elektrownie atomowe i będzie sprzedawać energię niemcom dzięki czemu nasza gospodarka ruszy a my będziemy pławić się w bogactwie. :)

  @c77, tak, to nieprawda, ale to gizmodo: g-prawda ;)

 • Anonim

  Tak oszczędzą prąd, szczególnie jak w perspektywie mamy samochody na prąd.
  Rozwiązania są dwa, albo decyzję podjęli debile, albo zrobią Niemców w ch*ja i nie zamkną elektrowni.