news

Niemcy nakładają mandaty za pasywne piractwo

„Panie władzo, to nie ja ściągałem MP3, sąsiad łajdak skorzystał z mojej sieci
Wi-Fi” – takie tłumaczenie nie zrobi wrażenia na niemieckich organach
sprawiedliwości. Nawet, jeśli uwierzą, że delikwent nie jest
piratem, zapłaci on 126 euro kary za niezabezpieczenie swojej sieci hasłem.

Sąd w Karlsruhe orzekł wczoraj, że Internauci mogą zostać ukarani mandatem do tej wysokości, jeśli nie uniemożliwili innym korzystania w nielegalny sposób ze swojego łącza. Słowem – jeśli nie masz hasła, jesteś winny zaniedbania, które może ułatwiać piratom naruszanie praw autorskich. Nie jest to współsprawstwo, ale jest to wykroczenie.

„Prywatni użytkownicy powinni sprawdzić, czy ich sieć bezprzewodowa jest odpowiednio zabezpieczona, aby uniemożliwić korzystanie z niej osobom trzecim, które mogą łamać prawa autorskie” orzekł sąd.

Niemcy zapewne nie zaprotestują, tylko ustawią grzecznie hasła w swoich sieciach Wi-Fi. Przecież każdy powinien to zrobić z wielu powodów, także dla własnego bezpieczeństwa. Tymczasem tak naprawdę chodzi o utrudnienie piratom wykręcania się od kary. [Rosa Golijan/giz, MSNBC, TechDirt, CrunchGear]

podobne treści

 • nie

  Związek Socjalistycznych Republik Europejskich. 4-ta Rzesza jak kto woli.

 • Sebastian Florek

  I to nas pewnie wszystkich czeka

 • Wojtek Nurkowski

  Żyjąc pomagasz mordercom dostarczyć ofiary, najlepiej się zabij. To się chyba nazywa „Cheniek, po co szukać sprawcy, idziemy na łatwiznę!”. ;)

 • Wojtek Nurkowski

  Żyjąc pomagasz mordercom dostarczyć ofiary, najlepiej się zabij. To się chyba nazywa „Cheniek, po co szukać sprawcy, idziemy na łatwiznę!”. ;)

 • Wojtek Nurkowski

  Żyjąc pomagasz mordercom dostarczyć ofiary, najlepiej się zabij. To się chyba nazywa „Heniek, po co szukać sprawcy, idziemy na łatwiznę!”. ;)

 • danielj1986

  UE – to spęłnione marzenie Hitlera o wielkiej Rzeszy. On pierwszy wprowadził kontyngenty, kolczykowanie bydła … każdy POwiec powinien być zakolczykowany…