internetnews

Niemcy chcą przesłuchać Snowdena

Jednym z krajów, w którym doniesienia o amerykańskiej inwigilacji wywołały zasłużoną burzę, są Niemcy. W marcu tego roku Bundestag powołał komisję śledczą, która chce teraz przesłuchać Edwarda Snowdena w nadziei, że ten rzuci nowe światło na działania NSA w tym kraju.

Złożona z ośmiu osób niemiecka komisja śledcza jednomyślnie zadecydowała o tym, by zwrócić się do Snowdena w celu wyjaśnienia działalności amerykańskiego wywiadu w Niemczech. Na razie nie wiadomo, czy Snowden zostanie zaproszony do Berlina, czy, co bardziej prawdopodobne, swoje zeznania składać będzie zdalnie z Rosji, w której obecnie się znajduje. W ubiegłym tygodniu niemiecki rząd oprotestował bowiem pomysł zapraszania byłego analityka NSA w obawie, że zaproszenie go do Berlina mogłoby narazić na szwank stosunki RFN z USA.

Niemców oczywiście najbardziej interesować będzie sprawa rzekomych podsłuchów zakładanych przez NSA na telefon kanclerz Merkel, oraz to, do jakiego stopnia niemieckie służby wiedziały o działaniach Amerykanów. Nie bez znaczenia będzie też wątek ewentualnego szpiegostwa przemysłowego, jakiego NSA miałaby się, według Snowdena, dopuszczać wobec niemieckich przedsiębiorstw.

Tak czy inaczej, jak tylko ustalone zostaną techniczne szczegóły przesłuchania, można spodziewać się wielu ciekawych informacji. Szkoda tylko, że pytania zadawać będzie komisja śledcza Bundestagu, ponieważ nasz rząd nie uważa, że sprawa ta jest istotna.

podobne treści