naukanews

Nie psuj ryżu!

Japończyk Masaru Emoto odkrył, że woda reaguje na nasze myśli, słowa i dźwięki muzyki. 

Brzmi, jak z powieści fantastycznej, prawda? Ale nie jest to fikcja – Japończyk wykonał szereg eksperymentów na wodzie. Próbki poddane na przykład pozytywnym słowom lub myślom krystalizowały się inaczej niż te poddane negatywnemu przekazowi. Pierwsze zamarzały a kryształki układały się w piękne, skomplikowane formy, drugie były po prostu brzydkie. Można było to zobaczyć pod mikroskopem, zamarznięte bryłki wyraźnie się różniły. Woda pochodząca z tego samego źródła była też poddawana działaniu różnych rodzajów muzyki. Po zamrożeniu poszczególnych próbek okazywało się że woda która słuchała muzyki spokojnej i delikatnej zamarzała inaczej niż ta która słuchała muzyki dramatycznej i gwałtownej.

Biorąc pod uwagę że składamy się z wody w 70%, a ona rzeczywiście podlega tak intensywnie wpływowi otoczenia, niezwykle ważne jest jakimi dźwiękami się otaczamy i jak inni do nas mówią. Jeśli ktoś na nas krzyczy i jest nie miły, po prostu psuje nam wodę, a to bez wątpienia pływa na naszą kondycję i samopoczucie. Inny eksperyment dotyczył gotowanego ryżu umieszczonego w dwóch słoikach. Do jednej próbki mówiono przez miesiąc ładne słowa typu “dziękuję, mój piękny”, do drugiej brzydkie, w rodzaju “ty głupku”. Pierwszy fermentował, ale ładnie pachniał, drugi zgnił i wydzielał nieprzyjemny zapach. Jeśli nie wierzycie, spróbujcie sami i podzielcie się z nami wynikami. U mnie w domu eksperyment z ryżem jest znany. Kiedy ktoś zachowuje się nieprzyjemnie, mówimy mu: “Nie psuj ryżu”, a on od razu wie, co to hasło oznacza.

Nie psujmy ryżu! Mówmy do siebie pięknie, a będziemy zdrowi i szczęśliwi. A jeśli ktoś nie wierzy, niech przynajmniej wypróbuje kilka przyjemnych słów na swoich bliskich, na pewno efekt będzie pozytywny.

Eksperymenty Masaru Emoto nie są potwierdzone naukowo. Japończyk studiował na Uniwersytecie w Jokohamie, na Wydziale Nauk Ścisłych i Humanistycznych. W 1992 roku uzyskał tytuł i licencję doktora medycyny alternatywnej Open International University. Jest autorem licznych publikacji i eksperymentów z użyciem Analizatora Rezonansu Magnetycznego. W języku polskim dostępne są książki jego autorstwa pt. „Tajemnice wody” oraz „Woda, obraz energii życia”.​

Zdjęcie: Lucy_Hill/Flickr

podobne treści