internet

Nie dowiemy się, co było przyczyną wczorajszej awarii e-administracji

Wczoraj miała miejsce znaczna awaria polskiej e-administracji. Problemy z dostępem do usług zostały już usunięte, ale przyczyny awarii nadal nie znamy. I raczej jej nie poznamy.

Jak poinformował Centralny Ośrodek Informatyki, sztab kryzysowy zakończył prace wczoraj o godzinie 14:00, po przywróceniu prawidłowego działania serwisów obywatel.gov.pl, pz.gov.pl, epuap.gov.pl, cepik.gov.pl oraz powiązanych z nimi systemów.

Po zakończeniu prac sztabu kryzysowego, do pracy zabrali się specjaliści, którzy mają ustalić przyczynę problemów. I zapewne jeszcze trochę czasu minie, zanim uda się ją zidentyfikować. Jednocześnie oczywistym jest też, że tak duża awaria przyciąga uwagę nie tylko mediów ale i obywateli, którzy chcieliby wiedzieć, czy awaria jest na przykład wynikiem ataku, usterki sprzętu czy ludzkiego błędu.

A z tym zainteresowaniem COI radzi sobie, delikatnie mówiąc, średnio. W żołnierskich i nie do końca odpowiednich w takiej sytuacji słowach, COI poinformował, że przygotowywany jest raport w tej sprawie, ale nie zostanie podany do wiadomości publicznej. Jego treść pozna tylko Ministerstwo Cyfryzacji oraz konsultanci z zakresu bezpieczeństwa. Część komunikatów COI w tej sprawie poniżej:

Zdjęcie: Ministerstwo Cyfryzacji

podobne treści