naukanews

Nie da się zbudować świetlnego miecza

Zainspirowany 50. rocznicą laserów, inżynier General Electric Matt Gluesenkamp przedstawił analizę, która łamie serca fanów „Gwiezdnych Wojen”. Nie dysponujemy i nie będziemy wkrótce dysponować technologią umożliwiającą zbudowanie mieczów świetlnych. Jakby Matt nie mógł zająć się czymś bardziej pożytecznym!

Gluesenkamp nawet naszkicował, jak wyglądałby prawdziwy świetlny miecz i z jakich części byłby zbudowany. Są dwie największe przeszkody dla powstania broni rodem z filmów science-fiction. Po pierwsze, nie dysponujemy dostatecznie silnym źródłem zasilania. Ogniwa energetyczne z „diatum” można przecież między bajki włożyć i tam właśnie pozostaną. Po drugie, współczesna technologia nie posiada możliwości kontrolowania kształtu plazmy. Pozbawiona pojemnika, po prostu cieknie. Nie sposób jej ukształtować.

Jeszcze jedna drobnostka – światło lasera nie może się nagle „kończyć”, jak w mieczach rycerzy Jedi. Chyba że napotka przeszkodę, która w przypadku mieczy musiałaby być – cóż – zawieszona w powietrzu.

Może na 60-lecie lasera Gluesenkamp zmieni zdanie. [Brian Barrett/giz, GE, Dvice]

podobne treści

 • spawn1

  nie wieżcie mu widziałem w tv jak to można zrobić ale do piero za 50 lat XD
  plazme można skupić ale w specjalnej rurze z dziurkami

 • niedasie

  Nie ma ‚ nie da sie’.
  Da sie ino te glaby nie umieja!
  Zamiast sie skupic na rzeczach waznych, jak choc by lightsaber to wola zderzac neutrony w jakiejs norze pod szwajcaria.

 • dfgsedgse

  a o ortografii w tym programie nic nie było?

 • bober71

  EEee no weź! A coś takiego jak Moc jest Wami? Zarówno plazmę jak i światło lasera kontrolujemy przy pomocy Mocy! No i oczywiście pól siłowych. Więc niech pan Matt weźmie się do roboty i skostruuje coś takiego.

 • tomnow92

  Micho Kaku zrobił projekt miecza