tablety

Nexus 7 hitem w USA. Co z Polską?


Wygląda na to, że niska cena, wysoka wydajność oraz dostęp do wielu treści w Google Play stały się gwarancją sukcesu tego tabletu. W ciągu pierwszego dnia sprzedaży tablet zniknął z półek sklepowych i sklepów internetowych w całych Stanach. Tylko, że dla nas nic z tego nie wynika. Wszystko pięknie, pozostaje tylko pytanie kiedy będziemy mogli kupić Nexusa 7 w naszym kraju? Z odpowiedzią na to pytanie jest na razie problem. Ani polski oddział Google ani Asusa nie posiada informacji na ten temat. Wiadomo natomiast, że wraz z nadejściem Nexusa 7 nie zmieni się raczej nic w Google Play. Użytkownicy z USA mogą w nim kupić także książki, czy filmy. Jak pokazuje przykład Wielkiej Brytanii, w której ograniczono tę możliwość dla Nexusa 7, tłumacząc to koniecznością licencjonowania treści dla każdego kraju z osobna, można spodziewać się, że z okazji polskiej premiery Nexusa 7 nic się w polskiej wersji Google Play nie zmieni.

Tak jak w przypadku Kindle Fire, mamy więc „ekosystem”, z którego nie można normalnie skorzystać – trzeba kombinować. Najpierw, żeby w ogóle kupić Nexusa 7, trzeba wybrać się na Wyspy lub molestować znajomych, którzy zostali w Wielkiej Brytanii, by go zamówili na swój adres i przesłali do Polski pocztą. Później, żeby korzystać z całego „ekosystemu” Google trzeba kombinować by obejść system sprawdzania narodowości.

Przez lata trwania „systemu słusznie minionego” udało się nam wykształcić umiejętność skombinowania wszystkiego. Nie ma takiej przeszkody, która jest w stanie powstrzymać zmotywowanego Polaka. Tylko czy musi to dotyczyć kupna filmu? Później pojawia się płacz i zgrzytanie zębów, bo Polacy piracą treści. Ale co mamy zrobić, jeśli zagraniczni wydawcy ignorują nas i nasze pieniądze?

Najnowszym przykładem takiego myślenia jest Prometeusz – polska premiera 20 lipca. Czyli mniej więcej miesiąc po premierze w Kambodży, Wietnamie, Urugwaju i Rumunii. Na Białorusi i w Azerbejdżanie można było obejrzeć ten film 31 maja, w dniu światowej premiery w Londynie. My musimy czekać do przyszłego piątku.

Na Nexusa 7 też musimy czekać. I pomimo tego, że tablet ten ma świetne możliwości, pewien niesmak pozostaje.

[Reuters, IMDB]

podobne treści