smartfony

Nexus 5X w przedsprzedaży w Polsce niestety droższy niż zapowiadano

W ubiegłym miesiącu Google zaprezentowało swoje nowe smartphone’y z serii Nexus. Zarówno ich specyfikacja techniczna, jak i Android Marshmallow budzą zainteresowanie. Teraz poznaliśmy też oficjalną cenę Nexusa 5X w Polsce. Niestety tutaj jest już trochę gorzej.

Polski oddział LG uruchomił przedsprzedaż Nexusa 5X. Pierwsze urządzenia mają zostać wysłane do użytkowników już w przyszłym tygodniu, a dokładniej 3 listopada. Jednak cena, pomimo tego, że urządzenie oferowane jest w pakiecie z powerbankiem o pojemności 13000 mAh, nie zachęca do zakupu, ponieważ wynosi 2199 złotych.

Oczywiście najnowsze urządzenia z najwyższej półki osiągają wyższe ceny, więc w porównaniu z nimi kwota, jaką LG życzy sobie za Nexusa 5X wydaje się być atrakcyjna, ale przestaje już być taka. Zwłaszcza, jeśli przypomnimy sobie zapewnienia LG Polska, które zaraz po wrześniowej konferencji Google zapowiadało, że w naszym kraju cena urządzenia w wersji z 32 GB miejsca na dane wyniesie około 2 tysięcy złotych. Albo jeśli porównamy to urządzenie ze starszym modelem, który można dziś kupić za niecałe 1000 złotych.

Jak więc wyglądają te różnice? Przede wszystkim Nexus 5X wyposażony jest w sześciordzeniowy procesor Snapdragon 808, podczas gdy starsza wersja ma pod maską słabszego, ale wciąż bardzo wydajnego, czterordzeniowego Snapdragona 800. Oba urządzenia mają wyposażone są w taką samą ilość pamięci RAM oraz taką samą pamięć wewnętrzną bez możliwości rozszerzenia przy pomocy kart microSD (16 lub 32 GB). Nowy Nexus otrzyma także aktualizację do najnowszego Androida. Oba urządzenia różnią się jednak układem graficznym – Ardeno 330, które znajduje się w Nexusie 5 taktowane jest częstotliwością 330 MHz, podczas gdy układ Ardeno 418, jaki znajdziemy w Nexusie 5X, taktowany jest częstotliwością 600 MHz. Ekran starszego urządzenia jest też nieco mniejszy, ponieważ ma przekątną 5 cali, ale to wciąż Gorilla Glass 3 i rozdzielczość Full HD.

Do większych różnic należy z pewnością zaliczyć kamerę – w przypadku Nexusa 5X mówimy o 12,3 megapikselach z podwójną diodą doświetlająca, podczas gdy starszy model może pochwalić się 8 megapikselami. Starszy model nie posiada także czytnika linii papilarnych.

Nowy Nexus 5 jest więc dobrym urządzeniem, ale wprowadzone nowości chyba jednak nie usprawiedliwiają jego polskiej ceny. Oczywiście atrakcyjność Nexusa 5X ocenią sami nabywcy, co przełoży się na wyniki sprzedaży, ale w tej samej cenie można znaleźć urządzenia, które oferują znacznie większą wydajność.

Niestety na razie nie wiadomo nic konkretnego na temat polskiej premiery produkowanego przez Huawei Nexusa 6P. Urządzenie ma pojawić się podobno w naszym kraju pod koniec tego lub na początku przyszłego roku, ale cena w Polsce nie jest na razie znana.

podobne treści