biznesWiadomość główna

News Corp.: Afera hackerska z dekoderem w tle

Rupert Murdoch, a właściwie kontrolowane przez niego przedsiębiorstwa, mają już na koncie całkiem sporo oskarżeń. Nie ucichły jeszcze do końca echa afery podsłuchowej związanej z News of The World a już na horyzoncie pojawiają się kolejne problemy. Tym razem związane z atakami hackerskimi na konkurencję.

Informacja to siła, jednak tego akurat koncernowi Murdocha – News Corporation – nie brakuje. Nie brakuje mu także pieniędzy ani konkurentów. Jeśli połączy się te wszystkie trzy czynniki można dojść do wniosku, że wynajmowanie hackerów w walce z konkurencją nie musi być wyssanym z palca pomysłem.

Lee Gibling, były właściciel strony skupiającej się dziś na bezpieczeństwie w Sieci THOIC, powiedział w wywiadzie dla BBC, że był opłacany przez NDS, spółkę zależną od News Corp. by rozprowadzać fałszywe karty do dekoderów ITV Digital – konkurenta należącej do News Corp. Sky TV. Informacje pozwalające na wyprodukowanie fałszywych kart do dekoderów musiały pochodzić z jakiegoś rodzaju „przecieku” choć BBC nie precyzuje, czy ktoś po prostu je wykradł, czy zostały skradzione w efekcie włamania do systemów teleinformatycznych ITV Digital. Dość powiedzieć, że kody rozprzestrzeniły się na rynku skutecznie odcinając ITV Digital od źródła finansowania. Gibling twierdzi, że ITV Digital nie mogło być przypadkowym celem a NDS „dostarczyło odpowiednie do tego celu oprogramowanie wraz z dokładnymi wytycznymi, że darmowe kody mają trafić do jak największej liczby osób.”

Kiedy ITV Digital zostało zamknięte w 2002 roku, pojawiały się już podejrzenia, podsycane przez Guardiana, który dotarł do maili sugerujących powiązania NDS z THOIC, że nie było to dziełem przypadku. Wtedy NDS nie zaprzeczało, że finansowało THOIC tłumacząc, że kupowali od nich informacje na temat potencjalnych zagrożeń w Internecie. Ray Adams, osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo w Sieci w NDS zaprzeczał wtedy, że miał cokolwiek wspólnego z wyciekiem kodów, jednak BBC dotarła do maili, z których wynika, że to właśnie on między innymi on miał dostęp do informacji, które pomogły w upadku ITV Digital. A informacje te zdobyli „specjaliści wewnątrz firmy [NDS]”.

Jeśli podejrzenia potwierdziłyby się (niektórzy członkowie parlamentu brytyjskiego już żądają aby toczące się obecnie śledztwo w sprawie News of The World rozszerzyć także o ten wątek) byłby to wyjątkowo ciekawie i skutecznie przeprowadzony atak na konkurencję. Przygrywka do I Wojny Korporacyjnej?

[BBC via The Verge, Zdjęcie: timo_2ws/Flickr]

podobne treści