nauka

New Horizons: Nowe zdjęcia Plutona

Co prawda sonda New Horizons dotrze do Plutona dopiero za dwa miesiące, ale to nie znaczy, że badania nie są prowadzone już teraz. Na wczorajszym briefingu prasowym poświęconym postępom misji, NASA pochwaliła się najdokładniejszymi zdjęciami tej planety karłowatej, jakimi obecnie dysponują naukowcy.

Widać na nich Plutona wraz z jego największym księżycem Charonem. Zdjęcia, jakie posłużyły do wykonania powyższego pliku gif zostały wykonane pomiędzy 12 a 18 kwietnia z odległości ponad 100 milionów kilometrów.

Choć najnowsze zdjęcia są niczym, w porównaniu do tego, co naukowcy NASA spodziewają się uzyskać podczas przelotu sondy obok Plutona, ale już teraz są dużo wyraźniejsze niż wszystko, co do tej pory udało się zdobyć za pomocą teleskopu Hubble’a. I już wzbogacają naszą wiedzę o byłej dziewiątej planecie Układu Słonecznego – dla przykładu naukowcy NASA podejrzewają, że jasne miejsca w okolicach bieguna mogą być czapami zamarzniętego azotu.

„To tylko przystawka,” stwierdził Alan Stern, główny naukowiec zespołu New Horizons dodając, że kiedy sonda w lipcu zbliży się do Plutona zdjęcia będą „tysiąc razy lepsze.”

Zdjęcie: NASA

podobne treści