naukanews

New Horizons i nieznane oblicze Plutona

Znajdująca się obecnie 15 milionów kilometrów od Plutona sonda New Horizons już niebawem przemknie obok odległej planety karłowatej zbierając przy tym bezcenne dane naukowe. Do przelotu obok Plutona zostały co prawda już mniej niż dwa tygodnie, ale obserwacje prowadzone są już od dłuższego czasu. Na najnowszych zdjęciach przesłanych przez New Horizons, pojawiły się formacje, których naukowcy nie potrafią na razie wyjaśnić.

Naukowcy z NASA, którzy analizują przesłane przez New Horizons kolorowe zdjęcia, zauważyli na powierzchni Plutona, w okolicy równika, serię ciemnych plam, z których każda ma ponad 450 kilometrów średnicy. Na razie pochodzenie tych formacji nie jest znane, ale amerykańscy naukowcy mają nadzieję dowiedzieć się dużo więcej na ich temat, oraz na temat samego Plutona, kiedy sonda przelatywać będzie w odległości około 12,4 tysiąca kilometrów od tej planety karłowatej.

„To prawdziwa zagadka. Nie wiemy czym są te plamy, a bardzo chcielibyśmy się tego dowiedzieć,” stwierdził szef misji New Horizons Alan Stern. „Zastanawiająca jest również znacząca różnica koloru i kształtu pomiędzy Plutonem a jego ciemnym księżycem Charonem.”

Na razie jednak trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość. Choć nie na długo – pierwszy zbudowany przez człowieka obiekt, który zbadać ma Plutona, przemknie obok planety karłowatej już 14 lipca.

Zdjęcia: NASA

podobne treści