wynalazki

Neurocam – kamera, która sama nagra interesujące wydarzenia

Nie oszukujmy się, naciskanie przycisków jest mocno przestarzałe. Teraz na czasie są urządzenia, które rozpoznają intencje użytkownika same wykonują daną czynność. Tak jak Neurocam, która sama wykonuje interesujące użytkownika ujęcia.

Neurocam nie jest jeszcze urządzeniem w pełnym tego słowa znaczeniu, to raczej działający prototyp zbudowany przez Japończyków, którzy wykorzystali do tego celu iPhone’a, czytnik fal mózgowych i napisali oprogramowanie. Jak donosi DigInfo, Neurocam zostało po raz pierwszy zaprezentowane podczas odbywającej się w Japoniii konferencji Human Sensing 2013.

Jak działa Neurocam? Odpowiedni algorytm sprawdza, na podstawie danych zbieranych przez elektrody, jakie zainteresowanie wywołuje u użytkownika dany obiekt. Jeśli na opracowanej w tym celu skali (od 0 do 100), obiekt przekroczy 60 punktów, odpowiednia aplikacja, uruchomiona na iPhone’ie, zaczyna nagrywać pięciosekundowy klip, który zostaje automatycznie przerobiony na plik GIF.

Urządzenie nie jest może najpiękniejsze, ale działa. Dzięki zamontowaniu małego lustra, umieszczonego z boku głowy użytkownika iPhone może bez problemu nagrywać obraz znajdujący się przed jego oczyma. Całość wygląda co prawda dość topornie, ale działa, a właśnie to jest najważniejsze w przypadku prototypu. Pozostaje jedynie czekać na wersje produkcyjną.

W międzyczasie można zastanowić się czy urządzenia odczytujące nasze intencje naprawdę są nam potrzebne.

podobne treści