Wiadomość głównawynalazki

Nestlé chciałoby stworzyć replikator żywności

Jak donosi agencja Bloomberg, Nestlé, jeden z największych na świecie koncernów spożywczych, zamierza zrewolucjonizować sposób, w jaki jemy nasze posiłki. Firma chciałaby w tym celu stworzyć coś na kształt replikatora, znanego wszystkim fanom uniwersum Start Trek.

Co prawda Nestlé nie zamierza tworzyć materii z energii, ale końcowy efekt programu badawczego o nazwie „Iron Man” prowadzonego przez Nestlé Institute of Health Sciences (NIHS), ma być jednak podobny. W skrócie – urządzenie stojące w kuchni, po przeanalizowaniu naszych potrzeb, stworzy (wydrukuje?) potrawę, która będzie zawierała wszystkie składniki aktualnie potrzebne danej osobie.

„Twoje jedzenie pojawi się po naciśnięciu przycisku,” twierdzi szef NIHS Ed Baetge. „Jeśli zrobimy to dobrze, może to być coś, co zastąpi w kuchni mikrofalówki.”

Na razie jednak NIHS skupia się bardziej na analizie potrzeb użytkowników, a nie na technologii tworzenia jedzenia. Firma zakłada, że program „Iron Man” prowadzony będzie jeszcze przez kilka lat, a na razie znajduje się on w fazie, w której ponad stu naukowców zajmuje się zrozumieniem tego, jak konkretnie poszczególne składniki odżywcze wpływają na funkcjonowanie naszych ciał.

Baetge ma nadzieję, że urządzenia, które powstaną w przyszłości w oparciu o te badania, będą dużo efektywniej niż dzisiejsze suplementy diety uzupełniały niedobory witamin i składników mineralnych.

Zdjęcie: Flickr/delphaber

podobne treści