wynalazki

NCBR wyda 400 milionów złotych na badania nad bronią energetyczną

Przyzwyczailiśmy się już trochę do tego, że jeśli ktoś pracuje nad futurystyczną bronią, to zazwyczaj są to Amerykanie, a konkretnie DARPA. Tymczasem, jak donosi Gazeta Prawna, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczy około 400 milionów złotych na badania nad bronią, której nie powstydziłaby się wspomniana wyżej agencja.

Impulsowe Działa Elektromagnetyczne, Mikrofalowa Broń Obezwładniająca czy Laserowe Systemy Broni Skierowanej Energii to nie gadżety z filmu science-fiction lub tłumaczenia nazw projektów DARPA, ale nazwy niektórych zwycięskich projektów biorących udział w rozstrzygniętym niedawno przez NCBR konkursie, nad którymi w najbliższych latach pracować będą polskie firmy. Na badania nad tymi technologiami przeznaczone zostanie około 400 milionów złotych, a poszczególne projekty powinny zakończyć się po 6-10 latach od ich rozpoczęcia.

Wśród nagrodzonych projektów znajduje się także system obrony przed Bronią Skierowanej Energii, prace nad którym kierowane będą przez Wojskową Akademię Techniczną. Gazeta Prawna twierdzi, że taki system obronny jest jednym z priorytetów MON, a broń energetyczna, jaka, miejmy nadzieję, powstanie w rezultacie tych badań, wpisze się w „Wizję Sił Zbrojnych RP 2030”.

Duża część dofinansowanych projektów zakłada stworzenie broni nieśmiercionośnej lub przeznaczonej bezpośrednio do niszczenia elektroniki wroga.

„Jednym z naszych priorytetów jest bezpieczeństwo. Olśnienie laserem sprawi, że potraktowana w ten sposób osoba nie będzie widzieć przez godzinę. Nawet jeżeli w zasięgu znajdą się cywile, którym wcześniej groziło niebezpieczeństwo, to lepiej niż gdyby mieli stracić życie,” wyjaśnia płk Krzysztof Kopczyński, dyrektor Instytutu Optoelektroniki WAT. „Broń nieśmiercionośna nie ma również na celu dokonywania zniszczeń ‚materialnych’. Pociski skierowane w systemy komputerowe, uderzają jedynie w sieć, nie powodując strat materialnych związanych z destrukcją dóbr o charakterze cywilnym.”

Co prawda organizacje zajmujące się prawami człowieka mają na temat wykorzystania przeciwko ludziom mikrofal i laserów trochę inne zdanie niż pułkownik Kopczyński, ale powiedzmy, że jest to temat na osobny wpis. Tymczasem pozostaje nam mieć nadzieję, że pieniądze, jakie zamierza na wyróżnione projekty wydać NCBR, rzeczywiście zaowocują bronią, która zwiększy możliwości naszej armii.

Zdjęcie: Flickr/andrea.pacelli

podobne treści