samochodywynalazki

Nawigacja przekaże wskazówki przez wibracje kierownicy

Naukowcy starają się zastąpić tradycyjny interfejs nawigacji samochodowej rozwiązaniami, które nie skłaniałaby kierowców do odrywania wzroku od drogi. Nowy pomysł opracowany przez inżynierów z AT&T Labs oraz Carnegie Mellon University polega na tym, że wskazówki dotyczące trasy przekazywałaby nam kierownica.

Nie chodzi o umieszczony na niej wyświetlacz, tylko wibracje pojawiające się w 20 punktach na kierownicy. Gdy zbliża się skręt w prawo, drgania przesuwałyby się wokół kierownicy zgodnie z kierunkiem ruchów wskazówek zegara. Podczas zbliżania się do skrętu w lewo, wibracje przebiegałyby w drugą stronę. Podobnie można by sygnalizować potrzebę zmiany pasa ruchu. Trudno powiedzieć, co działoby się przed rondem, ale Amerykanie mają ich mniej niż my, więc tym zapewne zajmą się w dalszej kolejności.

System mógłby także informować o zagrożeniach ze strony innych pojazdów. Jedyny problem? Kierowcy musieliby przestrzegać zalecenia, by obie dłonie nieprzerwanie trzymać na kierownicy. [Technology Review, Popular Science, zdjęcie: Dudarev Mikhail/Shutterstock]

podobne treści