wynalazki

Urządzenie, które zamieni każdy samochód w futurystyczny pojazd

Wyświetlacze HUD nie są już sprzętem, którym mogą bawić się tylko piloci wojskowi – już kilka lat temu pojawiły się pierwsze samochody wykorzystujące tę technologię. Zazwyczaj jednak są to samochody dość drogie, w związku z czym nadal niewielu kierowców miało okazję przekonać się do zalet takiego rozwiązania. Ale to ma się zmienić – Garmin wprowadza do swojej oferty urządzenie, które zamieni każdą szybę w HUD.

Wystarczy nakleić na nią specjalną przeźroczystą folię, na której specjalne urządzenie wyświetlać będzie dane nawigacyjne przekazywane za pośrednictwem Bluetootha ze smartphone’a z zainstalowaną aplikacją Garmin StreetPilot lub Navigon. System ma informować kierowców o odległości do następnego zjazdu, aktualnej prędkości i wszystkich innych rzeczach, których spodziewalibyśmy się od dobrej nawigacji. Z tą różnicą, że informacje te będą wyświetlane bezpośrednio w polu widzenia kierowcy, który nie będzie już musiał odwracać wzroku by sprawdzić drogę.

„HUD definiuje na nowo nawigację ponieważ pozwala kierowcom odnaleźć trasę bez konieczności odrywania wzroku od drogi. Wyświetlacze przyzierne mają obecnie swoje miejsce w niektórych drogich samochodach, ale (…) ta technologia sprawia, że mogą się one pojawić na rynku akcesoriów do każdego samochodu, w przystępnej cenie,” stwierdził Dan Bartel, wiceprezes Garmin Ltd.

Firma twierdzi, że HUD sam dostosowuje swoją jasność w taki sposób, by informacje zawsze były dobrze widoczne, niezależnie od pory dnia i oświetlenia.

Za urządzenie wyświetlające dane na szybie trzeba będzie zapłacić równowartość 130 dolarów, ceny współpracujących z nim aplikacji zaczynają się od 30 dolarów. Urządzenie ma wejść do sprzedaży jeszcze tego lata.

podobne treści