news

Naukowiec zmarł na dżumę

Malcolm Casadaban z Uniwersytetu w Chicago specjalizował się w genetyce i
biologii komórek. We wrześniu 2009 roku prowadził badania nad bakteriami powodującymi dżumę,
nagle źle się poczuł i został przewieziony do szpitala. Zmarł kilka
godzin później. Autopsja potwierdziła, że przyczyną zgonu była dżuma.

Ostatni przypadek zachorowania na tę chorobę odnotowano w 1959 roku, a wszystkie szczepy bakterii przechowywane są w nowoczesnych laboratoriach. Co więcej, bakterie, z którymi pracował Casadaban, były specjalnie zmodyfikowane genetycznie, by wykluczyć możliwość zakażenia personelu. Jednak 18 miesięcy temu doszło do tragedii, na temat której amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Zachorowań opublikowały właśnie raport. Przyczyna zgonu biologa była skomplikowana.

60-letni Casadaban miał do czynienia z osłabionymi pałeczkami dżumy, ale sam nie był zdrowy. Cierpiał na hemochromatozę, czyli dziedziczną chorobę metaboliczną polegającą na przyswajaniu zbyt dużych dawek żelaza z pożywienia. Schorzenie wpływa na osłabienie wielu organów, a w przypadku naukowca sprawiło, że jego organizm nie dał sobie rady z osłabionym szczepem bakterii. Ironia polega na tym, że hemochromatoza uchroniła wiele osób przed zwykłymi, silnymi bakteriami dżumy.

Otóż osłabienie bakterii Yersinia pestis polegało na pozbawieniu jej białek służących do pozyskiwania żelaza z ciała żywiciela. Gdyby zmodyfikowane pałeczki dżumy dostały się do ciała innego człowieka, nie mogłyby przetrwać i się rozmnażać, ale w organizmie Casadabana miały do dyspozycji tyle łatwo dostępnego żelaza, że poczyniły natychmiastowe spustoszenie.

Pocieszające, że osłabione pałeczki w laboratoriach nie spowodowałyby zakażenia u większości z nas. [Bloomberg, BoingBoing]

podobne treści

 • Anonim

  Większość z nas nie zachorowałaby na dżumę z dużo prostszego powodu.
  Wszyscy obecnie żyjący Europejczycy są odporni na dżumę. Tak działa ewolucja.

 • Anonim

  Większość z nas nie zachorowałaby na dżumę z dużo prostszego powodu.
  Wszyscy obecnie żyjący Europejczycy są odporni na dżumę. Tak działa ewolucja.

 • ola

  Tak ale odporni nstara wersje szczepu a nie ta podrasowali „naukowcy”

 • bombastik

  @dendrytus

  Ty i ta twoja wiara w ewolucję. Ciekawe że ogół społeczeństwa jest coraz słabszy i wyniszczony a nie jak chciała ewolucja coraz doskonalszy.

  Odpisałem ci na post o ewolucji. Zobacz:

  http://gizmodo.pl/gadgets/13957/we_wszechswiecie_jest_trzy_razy_wiecej_gwiazd_niz_przypuszczalismy.html