nauka

Naukowcy znaleźli sposób na to, by pisać przy pomocy myśli

Co za tydzień. Zaczęło się od „włamywania” się do mózgu prof. Hawkinga, później natlenianie organizmu bez oddychania a teraz naukowcy wynaleźli sposób, który, po raz pierwszy w historii, pozwala na to by każda osoba pisała na komputerze tylko przy pomocy własnych myśli. W czasie rzeczywistym, bez poruszania żadnym mięśniem czy wypowiadania słów.

Niesamowity wynalazek, który potencjalnie pomóc może osobom sparaliżowanym ale także wpłynąć na każdego z nas, opracowany został na uniwersytecie w Maastricht. Zgodnie z tym co twierdzą badacze, nowy system nie wymaga wielu nakładów pracy do skalibrowania i ma duży potencjał „w dziedzinie diagnostyki i ustanawiania krótkoterminowej komunikacji z pacjentami sparaliżowanymi oraz takimi, z którymi nie ma kontaktu.”

Ich pomysł zakładał wykorzystanie funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) by zanalizować ruch krwi wewnątrz materii szarej mózgu. Zauważyli oni, że każdemu pojęciu odpowiada inny układ krwi w mózgu pacjenta. Każda litera alfabetu odpowiadać więc będzie jednemu obrazowi ruchu krwi, który rozpoznawany jest przez stosowne algorytmy i tłumaczony na sygnał wejściowy dla komputera. W efekcie na ekranie pojawia się litera.

Żeby poprawnie skalibrować system, pacjent musi skupiać się na danej literze przez okres czasu wystarczający do zrobienia fMRI. Po przejściu przez cały alfabet i podpięciu do komputera, można zacząć pisać.

Oczywiście dekodowane tego wszystkiego nie jest tak szybkie jak pisanie przy pomocy własnych palców, ale i tak jest to gigantyczny krok w kierunku stworzenia neuralnego połączenia pomiędzy człowiekiem a maszyną.

[Current Biology and University of Maastricht via Science Daily]

podobne treści