naukaWiadomości promowane

Naukowcy znaleźli poczwórne DNA w ludzkich komórkach

Podwójna helisa? Ależ skąd – naukowcy z Cambridge odkryli w ludzkich komórkach poczwórne DNA. Są przekonani, że ich występowanie ma związek z przypadkami nowotworów.

Zwykle w skład cząsteczki DNA wchodzą dwa łańcuchy nukleotydów, które owijają się wokół wspólnej osi tworząc prawoskrętną, podwójną helisę DNA. Naukowcy z Cambridge mogą jednak pochwalić się badaniami, które dowodzą, że w pewnych szczególnych okolicznościach ludzkie DNA przestaje przyjmować kształt podwójnej helisy a przypomina raczej swoim wyglądem stylizowane logo Metalliki.

Chemicy są przekonani, że ich odkrycie może być związane z rakiem (obserwacje wykazały, że poczwórne DNA przeważa podczas kolejnych podziałów komórek) a zrozumienie natury zaobserwowanego przez nich fenomenu przyczyni się do znaczących postępów w walce z chorobami nowotworowymi.

„[Wydaje się, że] takie struktury pojawiają się kiedy komórka znajduje się w pewnym stanie dysfunkcyjnym lub zawiera pewien genotyp. Musimy to jeszcze udowodnić, ale jeśli jest tak w rzeczywistości, nakierowanie na nie syntetycznych molekuł może być interesującym sposobem selektywnego atakowania komórek przejawiających tę dysfunkcję,” powiedział BBC profesor Shankar Balasubramanian, który koordynował badania.

Poczwórne DNA zostało przez naukowców nazwane G-quadruplex. W tym przypadku „G” odnosi się do guaniny, jednego z nukleotydów występującego w DNA. Wydaje się, że dysfunkcyjne, poczwórne DNA mają tendencję do powstawania tam, gdzie guanina występuje w dużych ilościach.

Naukowcom udało się zauważyć anomalię dzięki wyprodukowaniu białek, które się do niej „przyczepiają”. Nikt nie podejrzewałby nawet istnienia poczwórnego DNA w ludzkich komórkach, gdyby wcześniej inni naukowcy nie wpadli na jego trop u mikroskopijnych orzęsek.

„Mam nadzieję, że firmy farmaceutyczne zainteresują się tym odkryciem i że będziemy mogli poważniej przyjrzeć się zagadnieniu czy G-quadruplex faktycznie jest dobrym celem z punktu widzenia terapii,” stwierdził Balasubramanian.

podobne treści