naukawynalazki

Naukowcy z MIT opracowali materiał, który sprawia, że woda płynie w górę

Zespół inżynierów z MIT opracował nowy materiał, który wykazuje niezwykłe właściwości. Dzięki temu, że posiada mikroskopijne „włosy” możne nawet pokonać grawitację.

Opracowany przez specjalistów z MIT materiał składa się z dwóch zasadniczych elementów. Pierwszym z nich jest elastyczne podłoże, drugim mikroskopijne „włoski”, których wychyleniem można sterować za pomocą pola elektromagnetycznego. Każdy z nich ma około 70 mikrometrów wysokości i 25 mikrometrów średnicy. Na każdy centymetr kwadratowy przeźroczystego podłoża wykonanego z materiału na bazie krzemu przypadają więc tysiące mikroskopijnych „włosków”, których wychylenie można kontrolować.

Na pierwszy rzut oka nie wydaje się to być szczególnie przydatną cechą, ale siły działające w skali mikro można wykorzystać w skali makro. Na przykład do kontrolowania kierunku, w jakim poruszają się ciecze. Eksperymenty przeprowadzone przez MIT wykazały, że dzięki wychylaniu „włosków” w odpowiednim kierunku, można sprawić, by kropla wody poruszała się w żądanym kierunku. Można nawet sprawić, by płynęła ona w górę po pionowej powierzchni.

Nowy materiał nadaje się jednak nie tylko do tego – dzięki swoim właściwościom nadaje się on również do kontrolowania ilości światła, które przez niego przepływa. W przyszłości mógłby on zostać na przykład użyty do budowy okien, które można byłoby przyciemniać na żądanie.

Zdjęcie: MIT

podobne treści