naukanews

Naukowcy z CERN uwięzili antymaterię

Przez 0,2 sekundy udało się przetrzymać 38 atomów antywodoru w magnetycznym
potrzasku. To przełom i olbrzymi sukces CERN, który może nas wreszcie przybliżyć do poznania
zagadki powstania Wszechświata. Watykan jest na razie bezpieczny.

Pozyskiwane już od 1995 roku (!) atomy antywodoru ulegały zawsze zniszczeniu w milionowym ułamku sekundy, kiedy tylko zetknęły się z materią. 1/5 sekundy to niewiele, ale taki czas wystarczy, by badać właściwości antymaterii, wiec naukowcy są zachwyceni.

Teoria Wielkiego Wybuchu mówi, że na początku istnienia Wszechświata powstały takie same ilości materii i antymaterii. Pytanie, gdzie ta cała antymateria? Tego właśnie chcieliby się dowiedzieć naukowcy pracujący przy eksperymentach ALPHA i ATRAP.

Magnetyczna czara utrzymała atomy przez kilka chwil dzięki polu magnetycznemu, które odepchnęło antywodór od cząsteczek materii oraz niskiej temperaturze 9 Kelvinów (-264,15 stopni Celsjusza).

Antimatter Trapped For the First Time

Zagadka Wielkiego Wybuchu to nie wszystko! Zetknięcie materii z antymaterią wyzwala olbrzymie ilości energii. Gdyby udało nam się okiełznać ten proces, zyskalibyśmy potężne źródło energii. Moc, dzięki której moglibyśmy wysłać statki kosmiczne do najodleglejszych gwiazd.

Reakcja 1 kilograma antymaterii z 1 kilogramem materii wyzwala 180 petadżuli energii, czyli tyle, co 43 megaton trotylu. Może lepiej, że do takich detonacji jeszcze długa droga. Na razie pozostaje trzymać kciuki, by specjaliści z Wielkiego Zderzacza Hadronów nie wysadzili Ziemi przy okazji tych przełomowych badań. [CERN]

podobne treści

 • kredyyszybkie
 • zzz

  ibum, ibum, ibum…

 • kontakt

  „Na razie pozostaje trzymać kciuki, by specjaliści z Wielkiego Zderzacza Hadronów nie wysadzili Ziemi przy okazji tych przełomowych badań.”

  NO WŁAŚNIE…

 • sebek.b

  specialiści z CERN nigdy nie mowili ze beda cokolwiek wysadzac to jacys debile co nie znaja nawet praw newtona twierdzili ze spowoduje to powstanie czarnej dziury ktora zje nas wszystych.

 • nameless_1

  „Reakcja 1 kilograma antymaterii z 1 kilogramem materii wyzwala 180 petadżuli energii, czyli tyle, co 43 megaton trotylu”. Pytanie brzmi – ile energii potrzeba do wytworzenia 1kg antymaterii? Bo 38 atomów antywodoru waży według moich dokładnych obliczeń „prawie nic”, a ilość energii zużyta w tym procesie to słynne „w c**j”.