naukanews

Naukowcy wreszcie odkryli Bozon Higgsa?

Brytyjski dziennik UK Telegraph donosi, że po latach eksperymentów, opiekujący się słynnym Wielkim Zderzaczem Hadronów, naukowcy z CERN zwołają 4 lipca konferencję prasową, na której ogłoszą potwierdzenie istnienia – nazywanego często boską cząstką – Bozonu Higgsa. Może to być największe wydarzenie/odkrycie w historii fizyki.

Plotka głosi, że naukowcy obwieszczą sygnał na poziomie 4-sigma, dający im niemal 99,99% pewność, iż bozon Higgsa rzeczywiście istnieje.

Bozon Higgsa to – według hipotez – niewidzialna cząstka będąca nośnikiem tzw. Pola Higgsa, dzięki któremu (a w zasadzie dzięki oddziaływaniu z którym) występujące w przyrodzie kwarki i leptony uzyskują masę. Utrzymuje atomy, materię i w zasadzie cały wszechświat w kupie. Znaczna część dzisiejszej fizyki teoretycznej jest zbudowana wokół założenia, że bozon Higgsa rzeczywiście istnieje. Pomimo tego, jeśli jego obecność zostanie wreszcie niepodważalnie i ostatecznie potwierdzona, najprawdopodobniej i tak będziemy musieli dokonać ponownej oceny, a co za tym idzie – uzupełnienia (lub podmiany) części obecnie funkcjonujących twierdzeń tak, by uwzględniały nowe, spektakularne odkrycie. No, ale nim to zrobimy, poczekajmy chociaż do środy.

[UK Telegraph]

podobne treści