nauka

Naukowcy stworzyli pierwszy działający, bezprzewodowy interface neuralny

Badaczom z Uniwersytetu Browna udało się dokonać czegoś, co w przyszłości może zrewolucjonizować nasze interakcje z komputerami – pierwszy bezprzewodowy, nadający się do wszczepienia i indukcyjnego ładowania interface mózg-komputer.

Jak na razie zaprojektowane przez nich urządzenia BCI (Brain-Computer Interface) sprawdziły się w przypadku świń i małp, które żyją już od 13 miesięcy z tymi urządzeniami wszczepionymi w mózgi. Teraz czas na pierwsze próby na ludziach.

Nowe BCI składa się z małej baterii litowo-jonowej, pętli ładowania indukcyjnego, anteny oraz oczywiście chipu, który zbiera informacje pochodzące z mózgu i przekazuje je dalej. Większość urządzenia mieści się w małej, hermetycznej puszcze z tytanu:

„BCI jest połączone z małych chipem, od którego odchodzi 100 elektrod wszczepianych, w wypadku tego badania, albo w korę czuciową albo korę ruchową mózgu. Te 100 elektrod produkuje bardzo dużo danych, które przekazywane są przez BCI na częstotliwościach 3,2 i 3,8 GHz do odbiornika znajdującego się w odległości jednego metra,” co najważniejsze chip przekazuje nie tylko dużo danych, ale są one wysokiej jakości.

Wcześniejsze interface’y neuralne były większe i wymagały fizycznego połączenia z komputerem co bardzo ograniczało mobilność pacjenta oraz ilość testów jakie można było z ich pomocą przeprowadzić.

W tym jednak wypadku przyszli pacjenci nie tylko będą mogli opuścić laboratorium z działającym BCI, ale także funkcjonować z nim przez dużą część dnia. Nowy interface zużywa bowiem jedynie 100 miliwatów a właśnie zużycie energii jest jednym z najważniejszych czynników, które przeszkadzają w szerszej adaptacji tej technologii. Naukowcy są także dumni z opracowanego przez siebie systemu indukcyjnego ładowania – zwykle podczas ładowania urządzenia elektroniczne nagrzewają się, co nie jest problemem w przypadku smartphone’a, ale staje się dużym problemem w przypadku BCI wszczepionego w mózg. Be temu zapobiec zespół z Uniwersytetu Browna opracował specjalny system chłodzenia dlatego proces ładowania „nie wpływa w znaczący sposób na stan [badanych] zwierząt.”

BCI ich konstrukcji nie zostało jeszcze dopuszczone do testów na ludziach ale badacze mają nadzieję, że stanie się to już niedługo.

podobne treści