fotonaukanews

Naukowcy spędzili 4 lata na badaniu, jak koty piją

W ustaleniu, jak piją koty, najbardziej przydała się niezwykle szybka
fotografia seryjna. Całe szczęście, ponieważ inaczej badania mogły
potrwać jeszcze dłużej.

Profesor MIT Roman Stocker cztery lata temu zainteresował się tym, jak pije jego kot. Namówił do współpracy trzech kolegów i rozpoczął naukowe badania tego ważkiego zagadnienia.

Psy używają języków jak chochli, podnosząc wodę z miski byle jak, rozchlapując ją i mocząc sobie pysk. To nie pasuje do pedantycznych kotów, które znalazły sposób na pokonanie praw fizyki bez robienia bałaganu. Kot zawija końcówkę języka do spodu i delikatnie dotyka powierzchni płynu wierzchem języka. Następnie nagle podwija język, pociągając za nim komunę płynu, którą połyka, zanim substancja zdąży opaść. Kot wykonuje ten ruch z częstotliwością do czterech razy na sekundę.

Naukowcy odwiedzili nawet lwy w zoo, by sprawdzić, czy piją w podobny sposób. Zaobserwowali na filmie, że owszem, ale wielkim kotom wystarczą dwa ruchy językiem na sekundę. Sekret tkwi w wielkości języka. [Wired, WaPo, Maciente]

podobne treści

 • bejbik

  a zeby stwierdzic, ze w spozywaniu plynow (a takze w codziennym utrzymaniu higieny) przez koty bardzo pomagaja im „haczyki” gesto umieszczone na calej powierzchni jezyka – to juz trzeba byc geniuszem i poswiecic temu kolejne 4 lata „badan”

 • boss134

  Jeśli były dofinansowane to wiadomo dlaczego tyle to badali.

 • krzicho

  4 lata badali, żebym mógł sobie przeczytać w 30 sekund… czuję się ważny :)

 • Lol

  Przepraszam bardzo ale w klatce czasu na discovery widziałem jak pije pies. Wyglądało to dokładnie tak jak według powyższego opisu u kota.

 • shofer

  U nas (w Polsce) każdy przeciętny człowiek wie jak wygląda koci język :) Tam potrzeba lat badań na to. Nic dziwnego skoro nawet nie wiedzą gdzie Polska leży :P