nauka

Naukowcy sfotografowali reakcję chemiczną

Naukowcom z amerykańskiego Lawrence Berkeley National Laboratory udało się uchwycić moment, w którym atomy tworzą nowe wiązania chemiczne. Okazuje się, że znane z lekcji chemii wzory strukturalne nie są aż tak dużym przybliżeniem jak można by się tego spodziewać.

Odkrycia dokonano oczywiście przez przypadek. Amerykańscy naukowcy zamierzali zbudować nanostruktury z grafenu. A ponieważ chcieli mieć pewność, że wszystko przebiega zgodnie z planem, robili to pod mikroskopem sił atomowych. Ku ich zdziwieniu okazało się, że mikroskop uchwycił zdjęcia atomów węgla oraz wiązań atomowych pomiędzy nimi. Przed i po reakcji chemicznej.

“Nie myśleliśmy o robieniu ładnych zdjęć, ale żeby naprawdę zobaczyć co dzieje się na poziomie pojedynczych atomów musieliśmy wykorzystać mikroskop sił atomowych,” wyjaśnia Felix Fischer, jeden z naukowców z Lawrence Berkeley National Laboratory. „Nikt jeszcze nie zrobił zdjęć wiązań atomowych poszczególnych cząsteczek na chwilę przed, i chwilę po przeprowadzeniu skomplikowanej reakcji organicznej.”

podobne treści