naukaWiadomość główna

Naukowcy przejmują kontrolę nad droną

Drony szpiegowskie i bojowe nie są tanim sprzętem. Dlatego zabezpieczenie tych bezzałogowych pojazdów latających powinno być priorytetem. Już kilka lat temu świat obiegła informacja o tym, że Talibowie podglądają amerykańskie drony przy pomocy oprogramowania za kilkanaście dolarów. Teraz badacze z University of Texas udowodnili, że za 1000 dolarów można ją porwać i rozbić.

Według Fox News naukowcom udało się porwać dronę dzięki analizie sygnału GPS, na który była nakierowana i wysłaniu swojego. Początkowo sygnał wysyłany przez naukowców pokrywał się idealnie z prawdziwym sygnałem więc dla drony wszystko jest w porządku. Ale później fałszywy sygnał staje się silniejszy, dzięki czemu udało się oszukać urządzenie i wprowadzić do niego nowe komendy. W przypadku drony, na której testowano tą metodę nie było niebezpieczeństwa, ze któryś z laborantów przypadkowo odpali rakietę – urządzenie było własnością uniwersytetu – ale w przypadku drony bojowej byłoby to teoretycznie możliwe.

Skonstruowana specjalnie do tego celu zagłuszarka sygnału kosztowała uniwersytet około 1000 dolarów. Jej skuteczność potwierdzono podczas pokazu zorganizowanego przez naukowców dla przedstawicieli US Department of Homeland Security.

Oczywiście nie każdy dysponuje możliwościami technicznymi uniwersytetu, nie każdy dysponuje też zespołem naukowców. Ale fakt, że można przejąć kontrolę nad droną bojową zapewne rozpali wyobraźnię wielu osób.

[Fox News via RT]

podobne treści