news

Naukowcy potwierdzają: zbroje były ciężkie i kłopotliwe

Wydawałoby się oczywiste, że walczenie we wdzianku z żelastwa o wadze
30-50 kilogramów jest mniej wygodne niż poruszanie się bez zbroi. Ale
teraz wiemy to na pewno dzięki naukowcom z Wielkiej Brytanii i Nowej
Zelandii.

Poświęcone tej intrygującej kwestii opracowanie naukowe opublikowane w „The Proceedings of the Royal Society” przynosi definitywne konkluzje:

Dowiedliśmy, że wysiłek, jaki trzeba włożyć w ruch, gdy człowiek biegnie lub idzie ubrany w zbroję, jest dużo większy od tego wymaganego, gdy nie jest obciążony zbroją. Wydatek energetyczny na poruszanie się w zbroi jest 2,1–2,3 razy większy w przypadku chodzenia i 1,9 razy większy podczas biegania w porównaniu z poruszaniem się bez obciążenia.

Badacze dodają: „Dodatkowy wysiłek wynika z tego, że więcej siły potrzeba na zginanie kończyn i oddychanie staje się cięższe”.

The Royal Society podkreśla, że dzięki badaniu „lepiej zrozumiemy, dlaczego tak, a nie inaczej potoczyły się bitwy w średniowiecznej Europie”.

Tak, teraz wszystko stało się jasne. [The Royal Society, @mocost, zdjęcie: Islespunkfan]

podobne treści

 • wizzi

  Za to rycerz w takiej pełnej płytowej zbroi szedł przez pole machając mieczem na lewo i prawo kładąc przeciwników jak trawę sam nie musząc się nim w ogóle zasłaniać.

 • Mr

  Zajebisci ci „naukowcy”. Powinni sie zorientowac ,ze rycerze nie popierdalali na piechote ( od tego byla lekka piechota) tylko mieli konie.

  pseudo nauka …

 • wizzi

  Gorzej jak taki rycerz konny spadł z konia na grząski teren z którego nie był w stanie się podnieść właśnie przez ciężar zbroi, wtedy przeciwnik mógł wziąć do ręki mizerykordię i zgładzić rycerza jednym celnym dźgnięciem, aczkolwiek zapewne niejeden się głowił gdzie znaleźć szparę przez którą mógłby tą mizerykordię włożyć bo zbroje te były na prawdę szczelne.

 • dupomodo

  „Wydawałoby się oczywiste, że walczenie we wdzianku z żelastwa o wadze 30-50 kilogramów”

  Co za kretyn to napisal? Pelna zbroja plytowa nie przekraczala 20 kilogramow. Do 50 kg to byly TYLKO zbroje pojedynkowe na kopie!!!! ta pseudo publikacje mozna sobie o kat dupy potluc.

 • wizzi

  Pełna XV-wieczna zbroja piesza ważyła zwykle około 25kg nie licząc broni, kolczugi i odzieży, czyli przekraczały 20 kg netto bo cały ekwipunek myślę że mógł to 45 może nawet 50 kg osiągnąć.

 • refycul

  Przyjechaliby na Grunwald, popytali brać rycerską i nie gadali głupot. Zbroja nie waży 50 kg, a problemem jest raczej przegrzewanie się rycerza ubranego w grubą przeszywanicę i zbroję (dodatkowo szybko nagrzewającą się od słońca), nie waga.