naukanewspsychologia

Naukowcy potwierdzają: kobiety nie lubią brodaczy

Prędzej czy później, każdy młodzian lub poważny mężczyzna wpada na pomysł, by zapuścić brodę. Badania potwierdzają, że mężczyzna wydaje się wtedy (głównie sobie) poważniejszy i sprawia wrażenie lepiej sytuowanego. Oczywiście pod warunkiem, że broda nie rośnie do takiej długości, że jej właściciel upodabnia się do włóczęgi.

Kłopot jednak w tym, że ów dostojny brodacz staje się mniej atrakcyjny w oczach płci przeciwnej. Tak, „Efekt Clooney’a” działa tylko na Clooney’u.

Badanie przeprowadzone przez Barnaby Dixsona i Paula Vaseya, naukowców z Nowej Zelandii i Kanady, miało na celu właśnie sprawdzenie, jak kobiety postrzegają brodatych panów. 200 pań oceniało zdjęcia 19 mężczyzn z brodą oraz fotografie tych samych panów po ogoleniu twarzy.

Wyniki były jednoznaczne. Kobiety orzekły, że faceci z brodą wypadają stanowczo mniej ponętnie, a do tego starzej. Dodawały jednak, że broda wydaje się wskazywać na „wyższy status społeczny”. Mężczyznom, którzy oceniali te same zdjęcia, brodacze wydali się bardziej agresywni.

A może panie mają jakiś ewolucyjny powód, by nie lubić owłosienia? Jak wyjaśnił dziennikarzom Daily Mail psycholog z Northumbria University Nick Neave, predyspozycje do wzrostu brody nie mają nic wspólnego z atrakcyjnością czy płodnością: „Męskie twarze i ciała są ukształtowane tak, a nie inaczej, raczej po to, by odstraszać innych mężczyzn, nie ma znaczenia, co podoba się paniom, a co nie”.

Czyli być może w sytuacji, gdzie konkurentów jest wielu, broda może być dobrym wyborem! Mniejsza o kobiety, ważniejsze, że pozostali panowie się wystraszą. [Behavioral Ecology, Daily Mail, zdjęcie: Shuttetstock]

podobne treści