naukaWiadomość główna

Naukowcy planują włamać się do mózgu prof. Hawkinga

Swego czasu żartowałem z kumplem (długa, abstrakcyjna i zakrapiana rozmowa na temat natury wszechświata), że prof. Hawking może i jest fizycznie ułomny, ale my dwaj na pewno jesteśmy ułomni fizycznie. Może nie było to najlepiej dobrane porównanie, ale nie potrafiliśmy w inny sposób wyrazić swojego podziwu dla umysłu wybitnego naukowca. Ale okazuje się, że nie tylko my podziwiamy jego zdolności. Naukowcy ze Stanfordu są tak nim zafascynowani, że postanowili włamać się do środka by dowiedzieć się w jaki sposób pracuje mózg prof. Hawkinga.

Zespół naukowców, który opracował narzędzie o nazwie (proszę się trzymać mocno) iBrain, zamierza wypróbować je na scenie podczas konferencji, która odbędzie się w przyszłym miesiącu w Cambridge. Philip Low, profesor ze Stanfordu i wynalazca iBrain tak wyjaśnia swoje zamiary:

„Jest to dla nas bardzo ekscytujące ponieważ daje nam możliwość zajrzenia do mózgu. Tworzymy technologię, która po raz pierwszy daje nam możliwość dotarcia do niego (…). Chcielibyśmy ominąć ciało [prof. Hawkinga] i właściwie włamać się do jego mózgu.”

Naukowcy pracują nad taką technologią już od jakiegoś czasu, ale ze „zmiennym szczęściem”. Jeżeli sam profesor Hawking uwierzył w możliwości iBrain, możliwe, że będziemy świadkami swego rodzaju przełomu. Jeśli „włamanie” się uda i faktycznie będzie można odczytać myśli cierpiącego na stwardnienie zanikowe boczne prof. Hawkinga może będzie mógł on zrezygnować z używania syntezatora mowy.

[Telegraph]

podobne treści