nauka

Naukowcy opracowali tranzystory, które można wszczepić bezpośrednio w mózg

Pojawienie się tranzystora było rewolucyjnym przełomem w elektronice, który zapoczątkował proces miniaturyzacji wszystkich urządzeń elektronicznych. Możliwe jednak, że ten skromny wynalazek po raz kolejny dokona wielkiego przełomu – tym razem w medycynie. Francuscy naukowcy opracowali bowiem tranzystor, który można wszczepić bezpośrednio w mózg.

Opracowane przez francuskich naukowców tranzystory są rozwinięciem prototypu zaprojektowanego przez inżynierów z Cornell University. Są giętkie i zasadniczo robią dokładnie to samo co współczesny encefalograf. Z tą tylko różnicą, że odbierają i wzmacniają sygnały neuronów z dużo większą precyzją. Według francuskich naukowców ich wynalazek dziesięć razy sprawniej oddziela fale mózgowe od szumu niż wcześniej stosowane do tego celu urządzenia.

Mają w stosunku do nich pewną przewagę – są drukowane na giętkiej folii i można wszczepić je bezpośrednio w mózg, by swoje dane czerpały z samego źródła. Wzrost czułości, jaki dzięki temu można osiągnąć, może być kluczowy w wysiłkach zmierzających do poznania struktury mózgu człowieka, leczenia chorób neurologicznych czy tworzenia interface’ów człowiek-maszyna.

Tranzystor co prawda już jest, ale jak na razie jest to jedynie prototyp, którego działanie testowana na szczurach. Do pełnego sterowania elektroniką za pomocą samych myśli jest jeszcze daleko, ale kolejny krok został właśnie poczyniony.

Zdjęcie: Flickr/giulia.forsythe

podobne treści