ciekawostkinaukanews

Naukowcy opracowali nową, dokładniejszą metodę lokalizowania naszych geograficznych korzeni

Mimo, że sekwencjonowanie DNA już teraz jest w stanie powiedzieć nam sporo o naszych biologicznych przodkach, naukowcy nie ustają w próbach udoskonalenia tej techniki tak, by umożliwiała ona możliwie najdokładniejsze wskazanie prawdziwych, geograficznych korzeni badanego obiektu. I tak jak mogliśmy się tego spodziewać, ich starania przynoszą coraz częstsze efekty. Międzynarodowa grupa badaczy pochwaliła się opracowaniem metody pozwalającej na bardzo dokładnie wskazanie miejsca zamieszkania naszych przodków, żyjących na Ziemi nawet 1000 lat temu.

The Geographic Population Structure (w skrócie – GPS), bo tak nazywa się projekt, to nic innego jak nieco bardziej rozbudowana metoda poszukiwania naszych korzeni, umożliwiająca zlokalizowanie miejsca pochodzenia przodków danego człowieka z dokładnością do jednej wyspy lub miejscowości. Zdaniem naukowców, jej precyzja znacząco przewyższa jakościowo wszystkie obecne na rynku techniki potrafiące najwyżej wskazywać rejony o promieniu około 900 kilometrów. Według deklaracji badaczy, skuteczność opracowanej przez nich metody już teraz sięga nawet 98% przypadków.

Jak wygląda to w praktyce? Początkowo naukowcy skrupulatnie przeanalizowali wszelkie dostępne im informacje na temat mieszania się poszczególnych grup ludzi, którego skutkiem było powstanie rozmaitych zmian w DNA ich potomków. Dzięki zgromadzonym danym udało się pozyskać 100 tysięcy rozmaitych sygnatur genetycznych, które – porównane z autosomami badanego obiektu – umożliwiają dość precyzyjne wskazanie jego geograficznych korzeni.

Byliśmy zdumieni prostotą i precyzją tej metody. Ludzie skupieni w danej przestrzeni geograficznej mają większe szanse na posiadanie podobnych genów. Co więcej, jeśli dysponują cechami genetycznymi odnajdowanymi typowo w innych, odległych miejscach, geograficzne źródło tych cech jest generalnie najbliższym miejscem, gdzie możemy je odnaleźć.

Wyniki przeprowadzonych badań zostały opublikowane pod koniec kwietnia tego roku na łamach serwisu Nature Communications. Ich rezultaty wydają się naprawdę interesujące – W jednym z testów badaczom udało się poprawnie wskazać miejsce zamieszkania 25 procent mieszkańców 10 wiosek z Sardynii. Korzenie pozostałych 75 procent osób zostały zlokalizowane z dokładnością do niemal 50 kilometrów. Robi wrażenie.

Nowa, udoskonalona technika namierzania przodków ma oczywiście pomóc w zaspokojeniu ciekawości osób poszukujących swych prawdziwych, geograficznych korzeni. Według zapewnień naukowców, przyczyni się ona jednak także do pełniejszego zrozumienia przez nas problemu rozprzestrzeniania się chorób genetycznych. Badacze zamierzają udostępnić w sieci serwis, za pośrednictwem którego każdy będzie mógł na własną rękę sprawdzić swoje prawdziwe pochodzenie. Tak o projekcie opowiada Dr. Eran Elhaik z uniwersytetu w Sheffield:

Źródło tekstu oraz grafiki: Gizmodo.com & Gizmag.com

podobne treści