naukawynalazki

Naukowcy opracowali grafenowy detektor podczerwieni, który potencjanie mógłby trafić nawet do soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe, które pozwalają na widzenie w ciemności, pojawiają się na razie co najwyżej w filmach science fiction, ale okazuje się, że zbudowanie czegoś takiego nie jest niemożliwe. Naukowcy z University of Michigan opracowali metodę na wychwytywanie promieniowania podczerwonego przy pomocy dwóch warstw grafenu.

Dwóch badaczy z University of Michigan, Ted Norris oraz Zhaohui Zhong, opracowało bardzo cienki czujnik podczerwieni oparty na grafenie. W odróżnieniu od wcześniejszych prób podejmowanych w tym zakresie, ich czujnik nie wymaga skomplikowanego chłodzenia i jest tak mały, że mógłby teoretycznie zostać zintegrowany z soczewkami kontaktowymi.

Ich urządzenie zbudowane jest z dwóch warstw grafenu, pomiędzy którymi umieszczono warstwę izolatora. Zamiast mierzyć minimalne zmiany w natężeniu pola elektrycznego, które powstaje po tym, jak światło trafi na grafen, postanowili oni zmierzyć oddziaływanie tego pola ze stałym polem elektromagnetycznym tworzonym przez prąd przepływający przez dolną warstwę grafenu. Okazało się, że analiza tych zmian może posłużyć do stworzenia obrazu.

„Jeśli udałoby się zintegrować [nasz wynalazek] z soczewkami kontaktowymi albo z „wearable electronics”, poszerzyłoby to możliwości widzenia,” mówi Zhong. „Daje to zupełnie nowe możliwości interakcji ze środowiskiem.”

Niestety nie zanosi się na to, że w najbliższej przyszłości będziemy mogli kupić coś takiego u optyka. Aktualnie ich detektor podczerwieni jest bardzo mały, a jego możliwości są ograniczone. Ale to nie zmienia faktu, że jeśli naukowcom z University of Michigan uda się pozyskać finansowanie dalszych badań, na przykład w ramach rządowego grantu lub w formie dotacji od zainteresowanego tą technologią przedsiębiorstwa, potencjalnych zastosowań może być bardzo dużo. Pomijając już przyszłe soczewki kontaktowe, czujniki wykorzystujące tą zasadę działania mogłyby znaleźć się przykładowo w nowych typach kamer na podczerwień czy w przyszłych samochodach jako środek zwiększający bezpieczeństwo jazdy w nocy.

Zdjęcie: Flickr/dave lewis 88

podobne treści