news

Naukowcy NASA proponują, by na Marsa wysłać rośliny

Co prawda do tej pory żaden marsjański próbnik nie wykrył śladów życia na Czerwonej Planecie, ale w ciągu dekady na Marsie może się ono pojawić. I nie chodzi tu o potencjalnych kolonistów z Mars One, ale o rośliny, które NASA może wysłać na Marsa.

Naukowcy z NASA Ames Research Center zaproponowali, by kolejny łazik marsjański przeprowadził eksperyment o nazwie Mars Plant Experiment (MPX), którego celem byłoby sprawdzenie w jaki sposób ziemskie organizmy radzą sobie z niższą grawitacją Marsa i wyższym promieniowaniem.

NASA nie zamierzają jednak na razie sadzić roślin w marsjańskim gruncie. Zamiast tego naukowcy agencji proponują, by kolejny marsjański łazik został wyposażony w przeźroczysty zasobnik wypełniony glebą przywiezioną z Ziemi, w której znajdowałoby się około 200 nasion rzodkiewnika pospolitego, który w botanice pełni podobną rolę, co muszki owocówki w przypadku badań człowieka. Zasobnik miałby być umieszczony na szczycie łazika, który zajmowałby się też nawadnianiem roślin. Wyniki tego eksperymentu mogłyby rzucić nowe światło na to, czy przyszła kolonizacja Marsa jest w ogóle możliwa.

„Aby stworzyć długotrwałą, samowystarczalną bazę na Marsie należy najpierw sprawdzić, czy mogą tam rosnąć rośliny,” podkreśla Heather Smith z zespołu proponującego MPX. „Chcielibyśmy zacząć od tego prostego eksperymentu, by później przejść do szklarni samowystarczalnej marsjańskiej bazy.”

MPX na razie jest tylko propozycją eksperymentu i nie wiadomo czy ostatecznie NASA zdecyduje się wysłać rośliny wraz z łazikiem, którego misja planowana jest na rok 2021. Aktualnie amerykańska agencja kosmiczna ma już 57 innych propozycji eksperymentów, a ilość instrumentów naukowych, jakie można zabrać na pokład jest ograniczona.

Zdjęcie: Flickr/J.Gabas Esteban

podobne treści