news

Naukowcy blisko stworzenia leku na cukrzycę typu 1

Naukowcy z University of Texas Southwestern Medical Center mogą wkrótce polepszyć jakość życia osób, które chorują na cukrzycę typu 1. Okazuje się, że to nie insulina jest kluczem do rozwiązania problemu, a glukagon.

Cukrzyca typu 1 objawia się koniecznością przyjmowania zastrzyków z insuliny do końca życia. Powodem tego jest zbyt wysoki poziom cukru we krwi, który jest obniżany przez insulinę. Hormon o przeciwstawnym działaniu – glukagon, powoduje wzrost poziomu cukru we krwi. Naukowcy zabrali się w takim razie za glukagon i redukcję jego wydzielania w organizmie. Konieczna była zmiana sposobu myślenia, bo naukowcy uważali, że do utrzymania poziomu cukru we krwi niezbędna jest insulina. Okazuje się, że bez niej można się obejść, a okiełznanie glukagonu da te same efekty, co prawidłowe wydzielanie insuliny.

Badania wyglądają obiecująco, przynajmniej na myszach. Kiedy lekarstwo wejdzie w fazę testów na ludziach i czy będzie skuteczne, nie wiadomo. Jest to ogromny krok w rozwoju medycyny, który może spowodować, że miliony ludzi na całym świecie przestaną przyjmować codzienne zastrzyki z insuliny. [Endocrine Web]

podobne treści

 • davilo.pl

  miejmy nadzieje ze tym razem cos z tego wyjdzie…

 • jasiolek

  Dziwi mnie to troche, nie jestem na tyle mądry by dyskutowac na ten temat. Ale wydaje mi sie ze sens cukrzycy typu jeden polega na zniszczeniu wysepek Beta, inaczej insulinotwórczych które te insuline wydzielaja… ja mam przeciwiciała przeciwyspowe.. wiec tej insuliny juz nie mam ,tak samo jak padałem peptyd c ktory mówi o ilosci insuliny to tez go miałem mało wiec wydaje mi sie ze to jakas sciema..

 • gosia26a

  Ludzie jeśli coś z tym naprawde wyjdzie,to na pewno do końca życia będę się modlić o wyzdrowienie mojego syna,i męża,..
  Proszę zróbcie coś z tą paskudną chorobą,bo coraz więcej dzieci choruje na to paskudstwo,,,,

 • kam-ig

  Jaka ja byłabym szczęśliwa gdyby mój 9-letni syn nie musiał przyjmować insuliny.

 • jacenty1978

  głupoty piszą.

 • jacenty1978

  bajki

 • charonmielec

  ciekawe co to za naukowiec tak powiedział. z chęcią bym się z nim spotkał i podyskutował na ten temat. niech głupot nie piszą tylko naprawde niech się zajmą rzeczami mądrymi. a nie wymyślają jakieś cuda, z których i tak nic nie będzie.

 • kozuch156

  elegancko by bylo.

 • a

  nawet jeżeli tak się stanie-koncerny farmaceutyczne w życiu do tego nie dopuszczą!! :-(

 • darek323-77

  Modle się każdego dnia ,żebym kiedyś był tak jak kiedyś.Mógł grać w piłke,zjeść co chce i kiedy chce,pospać w spokoju, popracować bez obaw,jechać na wakacje i nie kryć się po kiblach robiąc zastrzyki jak jakiś ćpun i napić się czasami.Ale chyba mi życia braknie… 20 lat chory.. pozdrawiam