naukaWiadomości promowane

Naukowcom udało się ustalić o kim myśleli badani na podstawie skanów ich mózgów

Naukowcom po raz pierwszy udało się zidentyfikować osobę, o której myśli badany, na podstawie samego obrazu mózgu.

Zespół badaczy z Cornell University zajął się analizą danych pochodzących z funkcjonalnego rezonansu magnetycznego w nadziei, że uda im się połączyć pewne wzory aktywności mózgu z wiedzą na temat tego o czym dana osoba aktualnie myśli. Okazało się, że wyniki są zaskakujące – udało im się ustalić o kim myśli dana osoba.

„Staramy się zrozumieć fizyczne mechanizmy, które pozwalają nam mieć ‚wewnętrzny świat’. Częścią tego jest to, w jaki sposób nasz mózg opisuje innych ludzi,” mówi Nathan Spreng, który prowadził badania.

Wraz z ze swoim zespołem, Spreng wybrał 19 ochotników, którym opisano cztery stworzone przez badaczy osoby, z których każda charakteryzowała się odmiennym zestawem cech charakteru. Następnie ochotnicy przeszli badanie za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) a badacze w tym czasie prosili ich o to, by opisali w jaki sposób fikcyjne osoby powinny zachować się w przykładowych sytuacjach.

Okazało się, że każda z czterech opisanych przez naukowców osób aktywowała unikalny wzór aktywności w korze przedczołowej dzięki czemu naukowcy, na podstawie samego obrazu mózgu danej osoby, mogli zidentyfikować fikcyjną osobę, o której aktualnie myślał dany ochotnik.

„Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie osoby, które spotykamy podczas naszego życia i jesteśmy w stanie je zapamiętać, konsekwencje tego są ogromne. Prawdopodobnie każdej z nich przypisany jest unikalny wzór aktywności, który może się zmieniać na podstawie wspólnych doświadczeń i naszej wiedzy na temat tej osoby (…).”

Choć w najbliższej przyszłości nie należy się spodziewać, że powstaną maszyny służące do wyciągania informacji z naszych mózgów, potencjalne konsekwencje tego odkrycia mogą być niesamowite.

Zdjęcie: Flickr/Liz Henry

podobne treści