naukanews

Naukowcom udało się stworzyć substytut palladu

Czy jest coś, z czym nie poradziłaby sobie nanotechnologia? Przyszło mi kilka rzeczy na myśl, jedną z nich muszę jednak skreślić z mojej listy. Jest nią stworzenie pseudo palladu.

Japońskim naukowcom z Uniwersytetu w Kioto udała się ta sztuka poprzez połączenie ze sobą rodu i srebra. W normalnych warunkach byłoby to niemożliwe, lecz jak już wspomniałem, z nanotechnologią pod ręką chcieć znaczy móc.

W efekcie jajogłowi otrzymali substancję bardzo podobną do niezwykle kosztownego palladu szeroko wykorzystywanego w urządzeniach elektronicznych. Nie mamy jednak, póki co, powodów do zadowolenia – minie sporo czasu zanim ta technologia zacznie być wykorzystywana na masową skalę i tym samym obniży ceny naszych ulubionych gadżetów. [PhysOrg, Engadget]

podobne treści

 • wojren

  Koncerny o ugruntowanej pozycji i monopolu na rynku elektronicznym nie pozwolą za szybko wprowadzić tego pokroju rewolucyji.

 • ssazat

  wojren – co to znaczy „nie pozwolą”? Przyjdzie Pan Monopol i powie nie pozwalam? Czy jak to się stanie? Bo ciekaw jestem.

 • Anonim

  Iron Man się ucieszy

 • marecki111

  tylko nie mówią że rod jest 5 krotnie droższy od palladu :)

 • seur

  ssazat – Bardzo prosto, nie będą wykorzystywać i finansować badań :) i już po technologii ktoś sobie przypomni o niej za XX lat :)