naukanews

Naukowcom udało się pozyskać mamucią krew

Naukowcom udało się pozyskać mamucią krew, pomimo że gatunek od 40
tysięcy lat nie występuje w przyrodzie. Równie dobrze mogliby odbyć
podróż w czasie i pobrać próbkę strzykawką. Dowiemy się teraz o wymarłym gatunku znacznie więcej, niż z badań skamielin.

Krew powstała, gdy naukowcy pobrali ze szczątek kości mamutów syberyjskich sekwencje DNA odpowiedzialne za produkcję hemoglobiny, przekształcili je w RNA i wszczepili bakteriom E. coli. Dzięki temu powstała mamucia krew, taka sama jak ta, która płynęła w żyłach włochatych stworów w Pliocenie.

Dowiedzieliśmy się od razu, że mamuty posiadły umiejętność dostarczania tlenu do komórek nawet w bardzo niskich temperaturach. Dzięki temu nie musiały zużywać zbyt wiele energii do ogrzewania ciała, co bardzo się przydaje do przetrwania na dalekiej Północy.

Czekamy teraz, które gatunki zostaną wskrzeszone w ten sposob i o jakich kolejnych odkryciach usłyszymy. Oby tylko nie zabrali się za stwory z okresu jurajskiego. [Brian Barrett/giz, University of Adelaide]

podobne treści

 • Bartłomiej Szabat

  Jeśli naukowcy potrafia ze szczątków RNA zwierzęcia wytworzyc „taką samą” krew jaka płynęła w jego żyłach, to dlaczego nie rozpoczęła się jeszcze produkcja ludzkiej krwi, której tak bardzo brakuje w szpitalach?

 • vikuserro

  Może to drogie?

 • mckwack

  drobna uwaga: oni uzyskali mamucią hemoglobinę a nie krew.

 • lolsdaa

  Pozdro Wykop ;>

 • krzyo1

  Nie 40 tys. a około 5 tys. BC lat temu wymarły!!!!!!!!!!!

 • pudzgian4444

  Skoro napisano że krew jest taka sama jak ta która płynęła w żyłach mamutów to powinni już zacząć ‚produkcję’ mamutów dokładnie tak jak to pokazuje film Park Jurajski.

 • 666

  Ludzie wy chcecie profesjonalnych informacji naukowych od gizmodo ? Hahahahahahaaaaaaaa