naukanews

Nasze Słońce będzie tak wyglądać

Para wodna otacza widoczną na zdjęciu gwiazdę węglową podobną do naszego
Słońca. Naukowcy przypuszczają, że tę bliższą nam gwiazdę spotka podobny
los już za 6 miliardów lat.

W atmosferze gwiazdy węglowej jest więcej węgla niż tlenu. Naukowcy nie rozumieją jednak, dlaczego widocznego na zdjęciu olbrzyma otacza para wodna, ponieważ tlen w atmosferze powinien być wiązany w cząsteczki tlenku węgla, uniemożliwiając atomom tlenu wiązanie się z wodorem i tworzenie wody.

Para tworzy się tam jednak od 2001 roku, co skłania naukowców do spekulacji, że temperatura rozszerzającej się gwiazdy sprawia, że woda wyparowuje z sąsiednich planet i komet. Naukowcy nie potrafią jednak zrozumieć, dlaczego temperatura tej wody jest wysoka, skoro sąsiedzi znajdują się daleko od jądra konającej gwiazdy i ich powierzchnia powinna być lodowata.

Przedstawili daleko posunięta teorię – że światło ultrafioletowe z sąsiednich gwiazd przenika do atmosfery gwiazdy i sprawia, że tlenek węgla rozpada się i tlen łączy z wodorem w atmosferze, tworząc wodę. Być może. Tak naprawdę, nie są pewni, co się dzieje.

Astronom Leen Decin, który stoi na czele zespołu odpowiedzialnego za badania, mówi:

Zrozumieliśmy, że skład chemiczny i reakcje zachodzące w gwiazdach i ich atmosferze mogą być znacznie bardziej skomplikowane, niż dotychczas sądziliśmy. Jeśli nie wiemy, co się dzieje ze starymi gwiazdami, trudno nam pojąć, z czego powstają nowe.

Całe szczęście, że mamy 6 miliardów lat na rozgryzienie tej zagadki. [Casey Chan/giz,Wired]

podobne treści