news

Nasz drugi dom?

Spakujcie wszystkie swoje niezbędne do życia gadżety i zróbcie prowiant na drogę. Lecimy na „Ziemię II” – odkrytą przez naukowców planetę posiadającą wodę w stanie ciekłym wystarczająco ciepłą do zamieszkania przez ludzi. Jest tylko jeden problem.

Gliese 581 d, bo o niej mowa, znajduje się poza Układem Słonecznym. By do niej dotrzeć, musielibyśmy lecieć ponad 20 lat świetlnych (to jest 300 tysięcy lat) by przebyć odległość 192 bilionów kilometrów dzielącą dwie przyjazne człowiekowi planety.

O niesamowitym odkryciu donosi magazyn Cosmos, który opisuje znalezisko francuskich naukowców. Astronomowie odkryli w pierwszej kolejności planetę Gliese 581 g, najmniejszą znaną planetę spoza Układu Słonecznego, a następnie jej większą siostrę Gliese 581 d. „D” jest tylko dwa razy większą i siedem razy bardziej masywną od Ziemi.

Naukowcy na początku uważali, że Gliese 581 d jest zbyt zimna, by mogła istnieć na niej woda w stanie ciekłym. Jednak z ostatnich symulacji komputerowych przeprowadzonych przez Francuzów wynika, że może istnieć na niej skoncentrowany dwutlenek węgla, a w jej atmosferze oceany, chmury i deszcze.

Nowych danych na temat odkrytej „Ziemi 2” dostarczy nam wystrzelony ponad miesiąc temu orbitalny teleskop Kepler skonstruowany przez inżynierów z NASA. Z niecierpliwością czekamy na zdjęcia!

podobne treści

 • Mikołaj Siedlarek

  „ponad 20 lat świetlnych (to jest 300,000 lat „ludzkich”)”

  O Chryste…

 • Anonim

  Hm a jak tam z ciążeniem? skoro jest 2x większa i 7 razy cięższa to na poruszanie się bez „wspomagania” nie ma co liczyć.

 • czarnieckionet

  I po co bylo likwidowac dopalacze???

 • Anonim

  @Mikołaj Siedlarek To Ty nie wchodzisz na tą stronę żeby się pośmiać?!
  Takie „perełki” to często się trafiają :D

 • Mikołaj Siedlarek

  @atuanu Raczej żeby klikać w linki do źródeł ;) Ale czasami człowiek po prostu nie wytrzymuje i musi z siebie wyrzucić ten ból ;)

 • Neo Harpagan

  Mikołaj ma rację, czasami określenie żenada na poziom tych artykułów, to komplement ;-)

 • Anonim

  re czarnieckionet bardziej przydadzą się egzoszkielety wspomagane

 • pulser23

  ciekawe czy wy krytykanci jesteście tak nieomylni we wszystkim co robicie. Pamiętajcie że tylko nieboszczyk się nie myli

 • Anonim

  @pulser23
  Wiadomo że nikt nie jest nieomylny , ale gdy zamieszczasz swoje teksty jako redaktor ( bycie redaktorem do czegoś zobowiązuje no chyba że mamy na myśli dziennikarstwo na poziomie jakiegoś pudelka…) to powinieneś jakąś korektę tego co piszesz przeprowadzać…

 • Anonim

  @pulser23
  Wiadomo że nikt nie jest nieomylny , ale gdy zamieszczasz swoje teksty jako redaktor ( bycie redaktorem do czegoś zobowiązuje no chyba że mamy na myśli dziennikarstwo na poziomie jakiegoś pudelka…) to powinieneś korektę tego co piszesz przeprowadzać , a przynajmniej nie robić tak okrutnych błędów…

 • Anonim

  @pulser23
  Tutaj redaktorzy mają w głębokim poważaniu nasze komentarze. Wpisz sobie w wyszukiwarkę „gizmodową” słowo „hekatomba” i poczytaj komentarze pod artykułem, potem powiedz mi czy redaktorzy tutaj maja to co piszą i to co my piszemy za coś czym warto się przejmować…Bo gdyby traktowali to co tu wypisuja trochę poważniej to z czystej przyzwoitości skorygowali by swoje błędy.
  Ale jeżeli jesteś kimś kto jest zadowolony z ogólnego poziomu tekstów które tu zamieszczają to gratuluje…